Čtvrtek 5. srpna 2021, svátek má Kristián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Peru spadl do jezera kus ledovce a způsobil tsunami

Svět

  14:58
LIMA/PRAHA - Obrovský kus ledovce o velikosti čtyř fotbalových hřišť se odlomil a zřítil do jezera v Peru. Způsobil 23metrovou vlnu tsunami, která smetla nejméně tři lidi a zničila čističku vody, jež zásobovala 60 tisíc místních obyvatel.
Peruánské Andy (ilustrační foto)

Peruánské Andy (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Kus ledu se zřítil do jezera v Andách nedaleko města Carhuaz, které leží asi 230 kilometrů severně od peruánského hlavního města Limy. Úřady se obávají, že pod troskami zůstali tři lidé.

"Sklouznutí ledu do jezera vyvolalo vlnu tsunami, která prorazila protipovodňové hráze vysoké 23 metrů," uvedl Patricio Vaderrama, odborník na ledovce. Úřady nechaly evakuovat horská údolí v obavě, že by mohly přijít další pády úlomků ledovce.


Nedělní událost je zatím jednou z nejkonkrétnějších známek toho, že ledovce v Peru mizí. Peru je domovem 70 procent všech ledovců tropického pásma na světě; vědci ale varují, že by vlivem teplejšího počasí mohly úplně roztát během následujících 20 let.

V roce 1970 zemětřesení nedaleko Carhuazu vyvolalo lavinu ledu, skal a bahna na hoře Huascarán. Ta pochovala peruánské město Yungay a zabila 20 tisíc lidí.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat