6. dubna 2017 10:39, aktualizováno  11:06 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Petrohradu kvůli náloži evakuovali výškový dům. V Rostově explodovala bomba u školy

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 6Diskuse
Evakuace (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Evakuace (ilustrační foto). | foto: Reuters

PETROHRAD/MOSKVA Ruské úřady ve čtvrtek oznámily, že našly a zneškodnily nastraženou nálož v obytném domě v Petrohradu, kde si pondělní útok v metru vyžádal 14 mrtvých a padesátku raněných. Evakuace domu s 360 byty na jedné z hlavních dopravních tepen druhého největšího ruského města následovala ve čtvrtek ráno po nálezu podezřelého předmětu.

„Výbušné zařízení jsme našli a zneškodnili,“ uvedl náčelník místního úřadu v jedné z petrohradských čtvrtí Konstantin Serov. Obyvatelé devítipodlažního domu se již smějí vrátit do svých příbytků z blízké školky, kam byli evakuováni, s výjimkou dvou nejvyšších pater, kde ještě pracují kriminalisté.

Podle petrohradského serveru Fontanka si policie z domu odvedla v poutech tři podezřelé „jižany“, tedy přistěhovalce. V Rusku si vydělávají na živobytí miliony přistěhovalců z postsovětské Střední Asie a Kavkazu.

Jednoho zraněného si ve čtvrtek ráno vyžádal výbuch podezřelého předmětu v centru Rostova na Donu na jihu evropské části Ruska. „Zraněn byl podle předběžných informací muž, kterému exploze odtrhla prsty na ruce,“ uvedla agentura TASS.

Muž, údajně bezdomovec, „zdvihl na ulici podezřelý předmět, který explodoval, což mu odtrhlo prsty a způsobilo zranění v břišní krajině“, napsala agentura RIA Novosti.

Podle policie má výbuch na svědomí improvizovaná nálož, zamaskovaná jako balíček a ležící na ulici u jedné z rostovských škol. Uvnitř balíčku se nacházela svítilna, jejíž zapnutí odpálilo nálož.

Na místě činu pracují kriminalisté.

Přestřelka s radikály v Astrachani

Ruské bezpečnostní síly v noci na čtvrtek v Astrachani na jihu Ruska zlikvidovaly čtyři osoby podezřelé z nedávného zastřelení dvou dopravních policistů. Podezřelí po dopadení kladli odpor se zbraní v ruce. Oznámily to místní úřady. Při přestřelce byli zraněni i tři strážci zákona.

„Jeden ze zločinců byl zabit na místě, další později podlehl zranění a dva byli během pronásledování obklíčeni a zabiti,“ uvedli vyšetřovatelé.

Podezřelý z útoku na petrohradské metro Kyrgyz Akbaržon Džalilov.
Vladimir Putin přišel položit květiny před zastávku metra Tekhnologicheskiy...

Noční zátah a přestřelka se odehrály při pátrání po pachatelích, kteří v noci z pondělka na úterý tohoto týdne zavraždili hlídku dopravní policie. Místní gubernátor Alexandr Žilkin útok připsal radikálním islamistům-vahhábistům, kteří nejprve zinscenovali silniční nehodu a pak přivolanou hlídku zabili a obrali o služební zbraně.

Vahhábismus, radikální formu islámu, šířící se ze Saúdské Arábie, ruské zákony zakazují.

Hned po útoku byla celá čtvrť v Astrachani neprodyšně obklíčena bezpečnostními silami. Dva ze zraněných strážců zákona jsou podle zdravotníků na jednotce intenzivní péče, další se ocitl v péči chirurgů. Po operaci je „ve vážném, ale stabilizovaném stavu“.

ČTK
  • 6Diskuse