23. července 2019 15:19 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Petrohradu zavraždili známou aktivistku za práva homosexuálů, dříve čelila výhružkám

Ruská policie (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruská policie (ilustrační foto) | foto: AP/ČTK

Petrohrad (Rusko) V Petrohradu brutálně zavraždili známou aktivistku za práva sexuálních menšin, která figurovala na „černé listině“ nepřátel homosexuality a tento měsíc si policii dvakrát stěžovala na výhrůžky smrtí. Uvedl to v úterý server Newsru.com.

Policie tvrdí, že zadržela podezřelého z vraždy Jeleny Grigorjevové, jejíž tělo se našlo před dvěma dny. Z ohledání vyplynulo, že žena utrpěla osm bodných a řezných ran do zad a obličeje, než ji pachatel uškrtil.

Vyšetřovatelé zkoumají verzi, že se na vraždě mohlo podílet několik lidí. Nevylučují ani možnost, že v pozadí zločinu mohou být i jiné pohnutky.

Tomu ale známí Grigorjevové podle ruského serveru nevěří. Aktivistka se dříve zúčastnila množství akcí na podporu nejrůznějších hnutí, mnohokrát ji zadržela policie. Naposledy se tak stalo v polovině května na akci na podporu sexuálních menšin, k nimž sama patřila. Formální záminkou k zatčení bylo kouření na veřejném místě.

22.července 2019 v 20:06, příspěvek archivován: 23.července 2019 v 15:13

This is Yelena Grigoryeva, an LGBTQ rights activist in St. Petersburg. She was found dead yesterday in some bushes, apparently cut up and strangled. She previously reported death threats, but police ignored them. https://t.co/mlvEYYYncS https://t.co/ZvgxSycKns

„Jelena a její advokát se obraceli na policejní orgány kvůli výhrůžkám i kvůli násilí, ale nedočkali se žádné reakce. Vše bylo ve stylu ‚zatelefonujte, až budou vraždit‘,“ postěžoval si ochránce lidských práv Dinar Idrisov, který o vraždě na sociálních sítích informoval. Jelena figurovala i na „černém seznamu“ portálu „všeruského hnutí proti LGBT“, z jehož prostředí pochází předpokládaný vrah.

ČTK