Ouattarovi lidé podle serveru BBC již kontrolují asi 80 procent země. Abidžan obklíčili už ve čtvrtek a dali Gbagbovi ultimátum do večera, aby se vzdal funkce. Prezident, který odmítá uznat prohru v listopadových volbách a odstoupit, na požadavek ale nereagoval.
Podle Ouattarova mluvčího se nyní bojuje o Gbagbovo sídlo, kde jednotky věrné dosavadnímu prezidentovi kladou tuhý odpor. "Gbagbo nejeví žádné známky toho, že by se vzdával," řekl mluvčí. "Nemyslím, že by pochopil, že hra skončila. Myslí si totiž, že ho bůh zachrání," dodal.
Chaos v Côte d'IvoireBývalá francouzská kolonie získala nezávislost v srpnu 1960. V prosinci 1999 země zažila první vojenský puč. Od října 2000 je prezidentem křesťan na jihu Laurent Gbagbo, který vyhrál v kontroverzních volbách. V září 2002 se část armády ze severu země pokusila o převrat, od té doby byla země rozdělena mezi muslimy na severu a křesťany a animisty na jihu země. Konflikt si vyžádal životy tisíců obyvatel a nejméně milion jich byl nucen opustit domovy. Gbagbo zůstal prezidentem i po vypršení mandátu v roce 2005. Ozbrojené síly - Povstalci: údajně na 1500 mužů. V zemi působí od dubna 2004 také asi deset tisíc vojáků OSN, kteří jsou podporováni asi 900 francouzskými vojáky. |
Ouattarův mluvčí se také domnívá, že Gbagbo se zdržuje ve svém sídle a neopustil ho. Ve čtvrtek se objevily spekulace, že Gbagbo je na cestě do Jihoafrické republiky, zástupci jihoafrické ambasády v Abidžanu to ale popřeli.
Jednotky věrné Ouattarovi, který ve sporných listopadových volbách podle mezinárodních pozorovatelů zvítězil, také obsadily státní televizi dosud ovládanou Gbagbem. Stanice během noci přestala vysílat.
Ouattarovy vojáci ovládli televizi
V předchozích dnech Ouattarovy síly obsadily několik měst včetně formální metropole Yamoussoukro. Ve čtvrtek obklíčily Abidžan, Ouattara ve městě vyhlásil noční zákaz vycházení a vyzval k uzavření pozemních, vzdušných i námořních hranic země. Kontrolu nad abidžanským letištěm převzaly mezinárodní síly OSN.
Během čtyř měsíců povolební krize přišlo v Pobřeží slonoviny o život nejméně 472 lidí a téměř milion obyvatel musel opustit své domovy.
Gbagba tlačí k odstoupení z úřadu prezidenta i OSN. Rada bezpečnosti uvalila ve středu na Gbagba a jeho blízké okolí sankce. Schválená rezoluce mimo jiné vyzvala státy, aby zakázaly Gbagbovi vstup na své území a požaduje zmrazení jeho majetku.
Republika Pobřeží slonoviny- Rozloha: 322.462 km2 Země je největším světovým producentem kakaa, druhým největším světovým producentem oříšků kešu a předním producentem kávy.
|