Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V policejní helmě mlátil demonstranty. Kvůli členovi ochranky Macron obměňuje personál

Svět

  18:17
PAŘÍŽ/PRAHA - Francouzský prezident Emmanuel Macron nařídil zásadní změny v personálním obsazení Elysejského paláce poté, co se na veřejnosti objevilo video, na němž člen jeho ochranky bije protestující během květnových demonstrací.

Francouzský prezident Emanuel Macron spolu se svým poradcem Alexandrem Benallou. foto: Reuters

Emmanuel Macron pod rostoucím tlakem v neděli svolal několik ministrů, aby diskutovali pravděpodobně největší skandál od nástupu do pozice francouzského prezidenta. Člen jeho ochranky, šestadvacetiletý Alexandre Benalla, byl totiž identifikován na záběrech z 1. května letošního roku, jak při demonstracích v Paříži táhne po zemi ženu a bije jiného muže.

Ve Francii kvůli Macronovu poradci zatkli tři policisty. Poskytli záznamy o jeho násilném chování

Francouzské úřady v neděli obvinily Benallu z několika trestných činů, oznámila agentura AFP. Kromě Benally byli z porušení služebních povinností obviněni tři policisté, s jejichž přispěním se na veřejnost dostalo video usvědčující Benallu z bití demonstranta.

Benalla byl přizván k policejním složkám během květnové demonstrace jako pozorovatel, avšak podle kamerových snímků se aktivně zapojil do samotného zásahu. Policie stále neobjasnila, jak se do davu Benalla dostal, proč měl na ruce policejní pásku, či na hlavě helmu. Z místa potyčky demonstrantů s policií odvlekl mladou dívku a přispěl i ke snaze policistů zpacifikovat mladého demonstranta. Tomu podle záběrů uštědřil několik ran.

Vyšetřující soudce v neděli v Paříži obvinil Benallu z násilností, rušení policejního zásahu a neoprávněného nošení odznaků státní moci. Spolu s ním byl podle AFP obviněn z násilí a nedovoleného ozbrojování i další Macronův bezpečnostní pracovník Vincent Crase, který byl rovněž zachycen na videozáznamu z prvomájových oslav.

Prezident Macron nejdříve v reakci na incident Benallovi pozastavil výkon funkce, ale podle pátečního oznámení Elysejského paláce se rozhodl ho propustit. Podle mluvčího považuje Macron incident za „nepřijatelný“ a slíbil, že neprojde „beztrestně“.

Podle informací deníku le Monde prezident pověřil jednoho ze svých nejvyšších úředníků Alexis Kohlera přezkoumáním a případnou obměnou nejbližších Macronovi, aby tak předešel opakování incidentu. Média obviňují Elysejský palác, že o situaci celou dobu věděl, ale snažil se ji zamést pod koberec.

V květnu byl totiž několik dní od incidentu suspendován, ale po dvou týdnech se vrátil na svou původní pozici a nic nebylo nahlášeno vyšetřovatelům. Ve spojitosti s násilnostmi na protestujících byli zadrženi i tři policisté. Během pondělí byl poslanci vyslechnut i ministr vnitra Gérard Collomb.

Před komisí odmítl jakoukoliv zodpovědnost za případná pochybení a sdělil, že ji nese Elysejský palác a šéf pařížské prefektury. Zodpovědnost za Benallovo chování v pondělí odmítl policejní prezident a na tiskové konferenci později odpoledne i šéf pařížské policie Michel Delpuech. 

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat