Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

V Polsku otevřeli třídu Václava Havla

Svět

  18:36
GDAŇSK - V severopolském Gdaňsku byla v den státního pohřbu nejznámějšího československého disidenta Václava Havla, otevřena třída, která nese jeho jméno. Tabulku s nápisem "aleja Vaclava Havla" (Třída Václava Havla) odhalil Pawel Adamowicz, primátor Gdaňska, kde se začátkem 80. let zrodily nezávislé odbory Solidarita.

V severopolském Gdaňsku byla otevřena třída Václava Havla. foto: www.gdansk.pl

V Rusku také chtějí uctít Havla

"Mlčení ruských kimirsenů ke smrti státníka takového významu vrhá stín na nás všechny," píše redakce v narážce na diplomatickou kondolenci, kterou prezident Dmitrij Medveděv zaslal v minulých dnech do severokorejského Pchjongjangu po smrti tamního diktátora Kim Čong-ila. Soustrast Kremlu k Havlově úmrtí přitom veřejně nezazněla.

"Je naší lidskou povinností pozvednout hlas proti přezíravé urážce českého národa, proti ponížení a hanbě, které padají i na nás," píše redakce

O pojmenování 1,7 kilometru dlouhé ulice, která nesla pracovní název Nová Lodžská, po posledním československém a prvním českém prezidentovi ve čtvrtek jednohlasně rozhodli gdaňští radní. Myslí si, že Gdaňsk je prvním městem na světě, které tímto způsobem uctilo Havlovu památku.

Gdaňský primátor o Havlovi mluví jako o "českém Walesovi". Přirovnává ho k Lechovi Walesovi, ikoně boje proti komunismu v Polsku. Walesa se od 70. let postupně stal vůdčí osobností boje proti komunistické diktatuře v Polsku.

Byl také prvním nekomunistickým polským prezidentem po roce 1989.

Není vyloučené, že se Václav Havel "svých" ulic dočká i v jiných polských městech. Aby jeho jména nesla některá z již existujících nebo nových ulic v Lodži, navrhne v lednu radním primátorka Hanna Zdanowská.

ČTĚTE VÍCE:

Ve Vratislavi se o pojmenování některé z ulic chce zasadit český honorární konzul Arkadiusz Ignasiak. Vratislavský primátor Rafal Dutkiewicz ale říká, že by bylo lepší s touto poctou počkat. Chce, aby se město řídilo předpisem, že do pojmenování místa po nějaké osobnosti musí uplynout pět let. Nicméně z tohoto pravidla lze udělat výjimku a mnozí si myslí, že právě Václav Havel by si ji zasloužil.

Ve Vratislavi na začátku 80. let vznikla Polsko-československá solidarita, v níž spolupracovali disidenti z obou zemí, Václava Havla nevyjímaje. Do dějin se nesmazatelně zapsala jejich setkání v hraničních horách.

FOTOGALERIE:

Lidé na Václavské náměstí stále přinášejí nové svíčky a ty starší obnovují.
Česko a svět se rozloučily s Václavem Havlem
Autoři: ,