Reportér, který se nechal zaměstnat na jatkách na východě Polska, se podílel na porážkách zjevně nemocných kusů dobytka, které přivážely nákladní vozy takřka výhradně večer za tmy. Viditelně zkažené části jejich masa se potom odřezávaly a vyhazovaly. Během noci podle reportéra na jatkách zpracovali okolo 15 kusů nemocného dobytka.
Začal soud v kauze tygřích jatek. Jeden z obžalovaných se neúčastní, je ve Vietnamu |
O jejich maso je mezi majiteli jatek zájem, neboť zdravou krávu prodávají chovatelé za 2500 zlotých (15 tisíc Kč), zatímco nemocný dobytek stojí přibližně pětinu této částky. Průměrně veliký podnik zpracovávající maso podle televize vydělá na zdravých krávách 350 tisíc zlotých ročně, zatímco na nemocných může mít čistý zisk až 2,5 milionu zlotých.
Polsko patří k hlavním evropským exportérům hovězího a část masa putuje i do České republiky. Ministr Toman v pondělí v Bruselu jednal s polským kolegou Krzysztofem Ardanowským, kterého požádal o oficiální informace. Na jejich základě přijme jeho úřad nutná opatření. Rovněž Státní veterinární správa (SVS) se obrátila na polské orgány s žádostí o informaci, zdali závadné maso mohlo zamířit do Česka. Na odpověď dosud čeká.
Do Česka z Polska dorazilo 14 300 tun hovězího
„Prioritou je pro mě ochrana našich spotřebitelů, proto jsme po dohodě s ústředním ředitelem SVS zahájili intenzivní kontroly zaměřené na polské hovězí maso zejména z Mazovského vojvodství,“ uvedl v prohlášení Toman.
Podle SVS se do Česka loni přivezlo téměř 14 300 tun hovězího masa z Polska. Při kontrolách živočišných produktů zakázala správa uvolnit na český trh skoro osm tun polských potravin (7,6 tuny kuřecího masa, 54 kilogramů vepřového masa, 30 kilogramů drůbežího kebabu a čtyři kilogramy masných výrobků).
Hlavní polský veterinář Pawel Niemczuk v pondělí v reakci na reportáž TVN24 uvedl, že jde zjevně o nezákonnou činnost, kterou jatka prováděla „úmyslně v nočních hodinách s cílem uniknout dohledu úřadů“. Televize poskytla své materiály policii a státnímu zastupitelství.