Úterý 13. dubna 2021svátek má Aleš 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Polsku vznikl detektor schopný rozpoznat koronavirus z dechu. Funguje podobně jako testery na alkohol

Testování na covid-19 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Testování na covid-19 | foto: ČTK

Varšava Za „pýchu celé Polské republiky“ označil prezident Andrzej Duda prototyp zařízení, které je schopno rozpoznat v dechu člověka, zda se nakazil koronavirem. Polský přístroj funguje podle hlavy státu podobně jako testery, kterými dopravní policisté kontrolují, zda řidiči nejsou pod vlivem alkoholu. Ale teprve jej čekají testy a schvalování, takže ještě není dostupný.

„Fouknete do otvoru a doslova po pár vteřinách se na displeji objeví výsledek. To skutečně dělá dojem,“ prohlásil Duda podle agentury PAP poté, co si přístroj osobně vyzkoušel - s negativním výsledkem. Prezident ale upozornil, že přístroj ještě není schválený, a tak všechny výsledky jsou „neoficiální“.

Doufá, že zařízení pomůže uchránit mnoho lidí před nákazou a usnadní život celé společnosti. „Věřím, že po zkouškách, které brzy začnou, bude moci začít hromadná výroba zařízení, které proslaví firmu po celém světě. Protože je to něco, co ještě dosud - nakolik je mi známo - nikdo nestvořil. Je to opravdová revoluce,“ zdůraznil Duda při čtvrteční návštěvě sídla společnosti v obci Zaczernie na jihu země. Firma ML System zde až dosud vyráběla hlavně fotovoltaické panely.

Agentura PAP se nezmínila, že by se při testování ve firemní laboratoři během prezidentovy návštěvy vyskytl případ odhalení nákazy.

Další testy mají podle šéfa firmy především prověřit citlivost a spolehlivost přístroje. Sám prezident nicméně již nyní nešetřil slovy chvály, včetně výrazů „inovativní“ a „geniální“ - a to i vzhledem k dosavadním metodám zjišťování nákazy.

JAK SE ODHALUJE NÁKAZA COVIDEM-19

  •  PCR test – hlavní metoda, která se používá k odhalení nákazy koronavirem. Provádí se stěrem z nosohltanu, který musí vykonat zdravotník, takto získaný vzorek se analyzuje v laboratoři. Výsledek se člověk dozví za několik hodin.
  • Antigenní test – také se provádí odběrem z nosohltanu. Výhodou je mnohem rychlejší stanovení výsledku, a to do 15 až 30 minut – oproti tomu PCR test standardně vyžaduje zhruba čtyři hodiny. Antigenní testy jsou levnější, vyšetření je však méně spolehlivé.
  • Nově se mluví i o tzv. „kloktacích testech“ či o testech ze slin. Spíš však jde o způsob odběru vzorku, který je k vyšetřovanému šetrnější – neprovádí se stěrem z nosohltanu, ale ze slin. Vzorek se musí posílat na PCR test do laboratoře.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Dámský gambit, jeden z hitů Netflixu.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Dámský gambit, jeden z hitů Netflixu.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

Dámský gambit, jeden z hitů Netflixu.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Úklid hotový raz dva! Přihlaste se o jeden z 10 mopů 1-2 Spray max od Viledy
Úklid hotový raz dva! Přihlaste se o jeden z 10 mopů 1-2 Spray max od Viledy

Čistá podlaha snadno a rychle? 1-2 Spray max se perfektně hodí na rychlý každodenní úklid, kdy se vám nechce tahat s těžkým kbelíkem vody. Které...