Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora -2 °C zataženo Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Polsku začaly volby, lidé vybírají složení obou komor parlamentu. Šanci mají národní konzervativci

V Polsku začaly volby, v nichž lidé rozhodnou o novém složení obou komor... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Polsku začaly volby, v nichž lidé rozhodnou o novém složení obou komor... | foto: Reuters

Varšava  Polákům zbývají poslední hodiny na to, aby v parlamentních volbách rozhodli, zda u vlády po další čtyři roky zůstane národně-konzervativní Právo a spravedlnost (PiS). Tato strana zavedla štědré sociální programy, ale také prosadila změny, které podle kritiků doma i v zahraničí porušují principy demokratického státu. Podle průzkumů má PiS velkou šanci volby vyhrát, otázkou je, zda bude moci nadále vládnout sama.

Šéf PiS Jaroslaw Kaczyński hlasoval v místě svého bydliště ve varšavské čtvrti Žoliborz. K volbám přišel tento starý mládenec, který platí za nejmocnějšího politika v Polsku, sám. Předsedkyni volební komise na pozdrav políbil ruku. Prezident Andrzej Duda se svojí chotí Agatou hlasoval v Krakově. V Sopotech šel volit bývalý premiér a současný předseda Evropské rady Donald Tusk, který před několika dny upozornil, že v nedělních volbách se rozhoduje o tom, zda „náš život bude ponurý, plný zloby a někdy i nenávisti, nebo normální, klidný a dobrý“.

Euroskeptická strana Práva a spravedlnosti (PiS) klade důraz na katolickou...
Małgorzata Kidawa-Błońská, opoziční kandidátka na premiérku v rozhovoru s...

Hlasování provázejí jen drobné incidenty, kdy například v obci Lowcza na východě Polska v budově, kde se mělo hlasovat, explodoval kotel a bylo třeba na poslední chvíli najít jiný prostor pro volební místnost. Dvě členky volebních komisí byly opilé, a byly odvolány. Ve varšavské čtvrti Wola jistému voliči spadl na hlavu státní znak, vážnější zranění ale neutrpěl. Do 17:00 SELČ svůj hlas odevzdalo skoro 46 procent z více než 30 milionů oprávněných voličů, o sedm procentních bodů více než před čtyřmi lety.

Současná vláda premiéra Mateusze Morawieckého si získala podporu Poláků zejména díky štědrým sociálním dávkám, jako je přídavek na děti ve výši 500 zlotých (asi 3000 korun) měsíčně nebo třináctý důchod. Snížila také věk odchodu do důchodu. Konzervativně orientované voliče PiS oslovuje důrazem na katolickou víru, vlastenectví či ochranu tradiční rodiny, kterou podle ní ohrožuje hnutí za práva gayů, leseb, bisexuálních a transgenderových osob.

PiS porušuje principy demokracie, ozývá se z opozice

Nejsilnější opoziční uskupení, Občanská koalice (KO), slibuje, že v případě, kdy se dostane k moci, obnoví v Polsku principy demokratického státu, které podle ní PiS porušuje. Současná vláda ve Varšavě se stala terčem kritiky ze strany domácí opozice i Bruselu kvůli reformám soudnictví, v jejichž důsledku se zvýšil vliv politiků na justiční systém. Také vedení důležitých státních firem a veřejnoprávních médií obsadili stoupenci národně-konzervativní strany.

„Budu hlasovat pro Levici, protože se považuji za liberála a chci, aby v Polsku byla rovnost a demokracie, abychom žili v zemi, která je otevřená, různorodá a mohli jsme pomáhat jiným,“ řekl před jedním gymnáziem v centru Varšavy 35letý Tomek. „Nechci, abychom skončili jako v Maďarsku,“ vysvětlil Adam, který přišel k volbám s manželkou a synem, proč podpořil proevropskou KO. Jejím nejsilnějším uskupením je Občanská platforma, kterou před čtyřmi lety od vlády odsunulo PiS. „Zatím si nemáme na co stěžovat, ale nejsme si jistí ohledně budoucnosti,“ řekli tito manželé, kteří pracují ve farmaceutické firmě.

Příznivci opozice a vládního tábora jsou hluboce rozdělení, k čemuž přispívá i ostrá rétorika zejména PiS. Jeho šéf Kaczyński mluví o „cejchování těch, kdo pracují pro naše nepřátele“.

Hlasování trvá do 21:00 SELČ, pak se očekávají odhady toho, jaké bude nové rozložení sil ve 460členném Sejmu a stočlenném senátu. Volí i Poláci v zahraničí - například v Británii, kam se v posledních letech přestěhovaly statisíce obyvatel největší středoevropské země, se k volbám zaregistrovalo skoro 97 900 lidí, což je rekordní počet. Před polskými konzuláty a ambasádami na různých místech Evropy se vytvořily dlouhé fronty.

Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Pětadvacetiletá Kristýna Hudková a její nastávající Omar Shehadeh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?
OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?

Čtrnáct maminek z řad blogerek otestovalo věci pro děti a miminka od značky Fisher-Price. Jak si usínáčky (vydra a ježek), houpátka, sedátka a tři druhy deček vedly v testu přísných kritiků – jejich dětí?