20. července 2019 21:20, aktualizováno  21:53 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Polsku zaútočili extrémisté na průvod hnutí LGBT. Házeli po účastnících kamení a dělbuchy

Policie proti extrémistům, kteří chtěli  zablokovat pochod LGBT, použila slzný... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie proti extrémistům, kteří chtěli zablokovat pochod LGBT, použila slzný... | foto: ČTK

Varšava V Bialystoku v sobotu skupiny agresivních extremistů napadly průvod gayů a lesbiček, který se v tomto městě na severovýchodě Polska konal poprvé. Policisté zadrželi asi 15 lidí z řad fotbalových fanoušků skandujících „Pryč se sodomií v Bialystoku“. O zranění osob místní média neinformovala.

Průvod prošel centrem města s duhovými vlajkami a transparenty „Láska není hřích“ a „Za genderovou rovnost“. Skupiny extremistů po nich házely dělobuchy, kamení a lahve. Několikrát se homofobním skupinám podařilo demonstraci zastavit. Do průvodu se podle policie zapojilo skoro 1000 lidí.

Přípravy akce v Bialystoku doprovázely protesty místních katolických duchovních a představitelů vládní strany Právo a spravedlnost (PiS). I během sobotního průvodu se ve městě uskutečnilo několik protidemonstrací. Před bialystockým katedrálním chrámem se přišly pomodlit stovky lidí za zachování tradiční rodiny, místní kancelář PiS uspořádala pro odpůrce homosexuální komunity „rodinný piknik“.

V katolickém Polsku se v posledních týdnech a měsících více než tři desítky obcí hlavně na konzervativním jihovýchodě země prohlásily za „zóny bez ideologie LGBT“. Předseda vládnoucí strany PiS Jaroslaw Kaczyński letos na jaře hnutí LGBT označil za hrozbu pro polský národ.

ČTK

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.