Pondělí 25. ledna 2021svátek má Miloš -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V pondělí zahájí virtuální konference Forum 2000. Tématem budou i nepokoje v Bělorusku

Běloruská kandidátka na prezidentku Svjatlana Cichanouská. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Běloruská kandidátka na prezidentku Svjatlana Cichanouská. | foto: Česká televize

Praha V netradiční virtuální podobě se od pondělí do středy uskuteční letošní 24. ročník mezinárodní konference Forum 2000. Debaty vysílané na internetu i pro širokou veřejnost se budou věnovat porušování lidských práv v Číně, netoleranci v demokratických zemích, situaci v Bělorusku i dopadům pandemie koronaviru.

Konferenci zahájí tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen, vystoupí na ní mimo jiné běloruská opoziční politička Svjatlana Cichanouská, český ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) nebo bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová.

Letošní ročník konference nese podtitul „A New World Emerging? Restoring Responsibility and Solidarity“ (Vzniká nový svět? Obnovování odpovědnosti a solidarity) a bude se věnovat i tomu, proč světové společenství nedokáže reagovat na globální výzvy, jako je pandemie, jednotně. 

„Řada zemí stále nepřekonala vlnu populismu, radikalismu a sebestředného nacionalismu, které se mohou dále prohloubit v případě ekonomického útlumu. Autoritářské režimy nemilosrdně sledují své dlouhodobé mocenské cíle na úkor všech ostatních,“ popsal nynější situaci ředitel Nadace Forum 2000 Jakub Klepal.

O zahájení konference se postará tchajwanská prezidentka, která přednese úvodní projev. Vztahy mezi Českem a Tchaj-wanem se přitom dostaly do popředí zájmu v letošním roce díky cestě předsedy Senátu Miloše Vystrčila na ostrov, proti které ostře protestovala Peking. Situaci v Číně bude také věnován jeden z pondělních bloků konference. Dále se v úvodní den bude hovořit o problémech s rostoucí netolerancí v západních zemích či o dopadech pandemie na boj s klimatickými změnami.

Debata o aktuální situaci v Bělorusku

V úterý bude patrně nejsledovanějším bodem konference debata mezi Cichanouskou a Petříčkem o aktuální situaci v Bělorusku, kde po srpnových prezidentských volbách vypukly nepokoje. 

Běloruské úřady vyhlásily vítězem dosavadního prezidenta Alexandra Lukašenka, opozice zformovaná kolem Lukašenkovy soupeřky Cichanouské považuje výsledky za zfalšované. Evropská unie, včetně Česka, Lukašenkovo zvolení neuznává.

Vzhledem k tomu, že se konference koná ve virtuálním prostředí, neočekává se, že by Cichanouská dorazila do Prahy. Vůdkyně běloruské opozice se ale ve středoevropském regionu pohybuje, tento týden navštívila Slovensko, kde jednala s prezidentkou Zuzanou Čaputovou, premiérem Igorem Matovičem i ministrem zahraničí Ivanem Korčokem. Návštěva se uskutečnila současně s bezpečnostní konferencí Globsec, které se účastnil i Petříček.

Závěrečný den Fora 2000 se zaměří na ekonomické dopady pandemie koronaviru. Diskutovat se bude i o autoritářských režimech, které utlačují své občany a vytvářejí nestabilitu ve světovém prostředí, nebo o roli žen v politice v krizových dobách. Této debaty by se měly zúčastnit i Cichanouská a Albrightová.

Na konferenci vystoupí také místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová, íránská nositelka Nobelovy ceny za mír Šírín Ebadíová, šachový velmistr a představitel ruské opozice Garri Kasparov nebo americký ekonom Jeffrey Sachs. 

Mezi ohlášenými řečníky jsou i bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová, profesor evropských studií na Oxfordské univerzitě Timothy Garton Ash nebo bývalý švédský premiér a ministr zahraničí Carl Bildt.

U zrodu Fora 2000 stáli v roce 1997 tehdejší český prezident Václav Havel, spisovatel Elie Wiesel a japonský filantrop Jóhei Sasakawa. Jejich záměrem bylo poskytnout prostor osobnostem z nejrůznějších oborů k analýze výzev nového tisíciletí. Loni na konferenci vystoupili například konstantinopolský patriarcha Bartoloměj I. nebo bývalý polský prezident Lech Walesa.

Jako když dostane padáka uklízečka, popisuje výpověď pilot obřího A380

David Hecl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Řídil obří letoun, pivo v New Yorku a káva v Sydney pro něj byla všední věc. Výpověď přišla záludně, poslední den...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Exmanžel trenérky fitness: Sebevraždou ublížila dětem a zbavila se démonů

První slova zdrceného expartnera ke smrti Zuzany Drnek. Co za tím podle něj... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad sebevraždou krásné trenérky fitness Zuzany Drnek se vznášejí otazníky. Zabila se kvůli rozvodu a sporům o děti,...