Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Legální drogy v Portugalsku. Umírá tam nejméně lidí na předávkování

Svět

  17:12
LISABON - V roce 2001 legalizovalo Portugalsko veškeré drogy. Týká se to užívání a držení malého množství marihuany, kokainu i heroinu, zkrátka všeho. Po 14 letech se dostavují pozitivní výsledky – klesl počet lidí nakažených HIV a Portugalsko má hned po Rumunsku druhý nejnižší počet smrtí z předávkování v Evropě.

Nitrožilní podávání drog bylo v Portugalsku nejčastějším původcem rozšíření HIV. (Ilustrační foto) foto: Shutterstock

K rozporuplnému kroku se Portugalsko uchýlilo po drogové krizi v roce 2001. Mezi portugalskými drogově závislými bylo nejvíce HIV pozitivních z celé Evropy. Země musela vynakládat velké peníze na stíhání uživatelů drog i na zdravotní péči lidí, u kterých propukla nemoc AIDS.

Kokain v Lidlu? Britové našli na lodi tři tuny drogy za 19 miliard

Situaci se Portugalsko rozhodlo řešit radikálně. Z užívání drog jako kriminálního činu se stal veřejný zdravotní problém.

S legalizací přestalo veškeré stíhání uživatelů drog. Policie je může poslat pouze před tzv. Komisi proti drogové závislosti. Odtud jsou drogově závislí posíláni na léčení. Pokud se před komisí objeví do půl roku znovu, mohou dostat pokutu.

Podle EMCDDA (Evropské monitorovací středisko pro drogy a drogové závislosti) má Portugalsko v současné době 3 úmrtí z předávkování na milion obyvatel ročně. Lépe je na tom pouze Rumunsko s počtem 2.2.

Podle zprávy Evropského monitorovacího střediska pro drogy a drogové závislosti z června 2015 má Portugalsko druhou nejnižší úmrtnost z předávkování na milion obyvatel.

Naopak v Nizozemí, kde je legální marihuana, se tento počet pohybuje kolem 10 úmrtí na milion obyvatel. Velká Británie má na milion obyvatel více než 44 úmrtí. Nejhůře z Evropy je na tom Estonsko s počtem 126.8 předávkování. Evropský průměr se pohybuje kolem 17 úmrtí. O tom informoval server Independent.

Česká republika figuruje na sedmé příčce evropského žebříčku. Podle dalších dříve zveřejněných údajů například v roce 2013 zemřelo v Česku 39 lidí na předávkování drogami.

Bez smrtelných vedlejších účinků

V Portugalsku také klesl počet užívání tzv. syntetických drog, mezi které patří například syntetická marihuana. Lidé po legalizaci raději užívají čistou drogu. To se dá považovat za pozitivní jev, protože náhražky často způsobují závažné, až smrtelné vedlejší účinky.

Podle doktora Joao Goulaa, který stojí za portugalskou legalizací, nejde ale jednoznačně říci, že za všemi pozitivními změnami stojí dekriminalizace drog.

I přesto je jisté, že legalizací se nenaplnily předpovědi jejích odpůrců. „Situace v Portugalsku se významně zlepšila. Klesl počet HIV infekce a smrtí spojených s předávkováním. Nenaplnily se ani představy, že se s legálními drogami zvýší jejich užívání,“ uvedla britská nadace Transform Drug Policy Institute.

Autoři: