7. června 2018 15:49, aktualizováno  17:23 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V případu zabitého Filipínce okresní prokurátor pochybil, vazbu pro útočníka měl navrhnout hned

Juraj H. na snímku kope do hlavy Henryho Accordu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Juraj H. na snímku kope do hlavy Henryho Accordu. | foto: Youtube.com/Mračík

BRATISLAVA Okresní prokurátor na Slovensku pochybil, když hned nenavrhl vazbu pro zadrženého útočníka, jenž v květnu v centru Bratislavy napadl a vážně zranil Filipínce. Informovala o tom ve čtvrtek slovenská prokuratura, která případ prověřovala. Útočníka poslal soud do vazby po medializaci případu až tento týden a až poté, co cizinec zraněním v nemocnici podlehl.

Šestatřicetiletého Filipínce Henryho Acordu, který několik let na Slovensku žil a pracoval, na jedné z bratislavských ulic silně kopl do hlavy útočník Juraj H. z jihu Slovenska. Reagoval tak na to, že se Filipínec snažil chránit ženy před obtěžováním.

Případ vyvolal odmítavé reakce veřejnosti, kvůli zabití cizince se do křížku dostali slovenská prokuratura a politici. Generální prokuratura po prozkoumání postupu okresního prokurátora také uvedla, že vůči němu bude vyvozena zodpovědnost.

Tělo převeze ze Slovenska vládní letoun

Slovenská vláda se snaží rodině ubitého Acordy ulehčit. Tělo dopraví do jeho rodné země vládní speciál a s ním i jeho rodina. Ministerstvo pomůže i s veškerou dokumentací.

„Do vlasti rodinu přepraví letadlo Letky Ministerstva vnitra Slovenské republiky. Příbuzní zemřelého nabídnutou pomoc přijali,“ informovala tisková mluvčí ministerstva Michaela Paulenová.

Šestatřicetiletý Henry Acorda pracoval na Slovensku po několik let v počítačové firmě. V osudný večer se Acorda zastal v baru dvou dívek, které obtěžoval Juraj H. Podle výpovědí svědků se rozhodli odejít, ale boxer jim to nedovolil. Nakonec Filipínce napadl v bratislavské Obchodní ulici. Acordu udeřil pěstí do obličeje a ten se zůstal klečet na zemi.

Juraj H. k němu přistoupil a kopl jej do obličeje. Filipínec se skácel na zem a již s neprobral. Boxer si položil na Acordovo bezvládné tělo nohu a fotil se nad ním jako nad trofejí. Acorda zraněním podlehl minulý čtvrtek.

Varování: video obsahuje drastické záběry

Slovenská vláda se v současnosti snaží filipínské rodině co nejvíce usnadnit veškeré záležitosti spojené s úmrtím. Ministryně vnitra Denisa Saková nabídla kromě přepravy těla i pomoc s vybavením dokumentace k tomu potřebné. „Budeme hovořit o tom, jakou formou by jsme mohli částečně pomoc, co se týče kompenzací, nákladů, pohřbu a všech ostatních náležitostí,“ uvedla Saková po středečním jednání vlády.

Případ vyvolal značnou nevoli napříč celou společností a ve středu dokonce probíhal Bratislavě pochod za zemřelého Acordu. Policie totiž Juraje H. po útoku zadržela, ale okresní prokurátor tehdy neviděl důvod, aby zůstal ve vazbě. Den před Filipíncovou smrtí tak prokurátor pustil Juraje H. na svobodu.

Podle deníku Sme o vzetí do vazby žádal vyšetřovatel, okresní prokurátor s tím však nesouhlasil. Prý neshledal skutečnosti, které by naznačovaly, že by obviněný na svobodě pokračoval ve stejné trestné činnosti.

Po více než týdnu od incidentu soud v pondělí uvalil na podezřelého z útoku vazbu. Muž při odchodu ze soudní místnosti vyjádřil nad svým činem lítost. Z vraždu Filipínce mu hrozí až 12 let vězení.

„Nechtěl jsem to udělat, budu si to vyčítat do konce života,“ řekl podle portálu sme.sk zadržený, když ho při odchodu ze soudní místnosti doprovázela policie.

Rozhořčení a kritika

Případ ale vyvolal rozhořčení veřejnosti. „Juraj H. způsobil těžká zranění Filipínci Henrymu, který jim následně podlehl. A to vše jen proto, že chtěl obtěžovat děvčata a ten ‚zlý imigrant‘ mu to nedovolil? Kde jsou teď (krajní nacionalisté) Kotlebovci? Anebo když útočí Slovák, tak je to v pořádku?“ citoval list Pravda jeden z příspěvků na sociální síti.

Útok odsoudila i řada představitelů politických stran. Podle prokuratury však ale jen zneužívají tragédie k vlastnímu zviditelnění. Generální prokuratura také kritizovala politiky, kteří tvrdili, že prokuratura v případu postupovala nejprve nesprávně.

„Je smutné, že jejich reakce přicházejí po týdnu a připomínají spíše ‚závody‘, kdo dříve a více toto téma zneužije,“ napsal v prohlášení slovenský generální prokurátor Jaromír Čižnár. „Místo toho, aby vybídli kompetentní orgány k přijetí náležitých opatření k eliminaci násilí v centru hlavního města, o kterém je obecně známo, že se děje dlouhodobě.“

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky