Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

V projevu se Obama mírně zaškobrtl

Svět

  22:30
WASHINGTON - Barack Obama dnes složil ve Washingtonu slavnostní přísahu a stal se 44. prezidentem Spojených států a zároveň prvním prezidentem tmavé pleti v historii USA. Krátce před ním složil slib i jeho viceprezident Joe Biden. Prezidentská inaugurace přilákala do americké metropole podle některých odhadů až dva miliony lidí. Ve světě vyvolal Obamův nástup do funkce velká očekávání, ale také obavy.

Nový americký prezident USA Barack Obama si při slavnostním obědě ve washingtonském Capitolu připíjí s manželkou Michelle. Vlevo nový viceprezident Joe Biden se svojí ženou Jill Biden. foto: AFP

Obama se podle ústavy formálně stal prezidentem úderem poledne (18:00 SEČ), bez ohledu na to, že kvůli drobnému zdržení při slavnostním ceremoniálu přísahal o několik minut později. Při slibu, který složil do rukou předsedy Nejvyššího soudu USA Johna Robertse, možná vlivem pohnutí začal Obama předepsanou formuli odříkávat dříve, než měl, a poté v řeči mírně zaškobrtl.

Slavnostnímu ceremoniálu před západním průčelím Kongresu byli přítomni dosavadní prezident George Bush a viceprezident Richard Cheney, který byl kvůli nataženému zádovému svalu na pojízdném křesle. Mezi hosty byli také všichni žijící američtí exprezidenti: James Carter, George Bush starší a Bill Clinton.

"Spojené státy budou naslouchat všem"
V inauguračním projevu, který přednesl bezprostředně po své přísaze, Obama slíbil Američanům rychlé činy, jež umožní vypořádat se s nynějšími dvěma válkami i s oslabenou ekonomikou země. Mimo jiné uvedl, že USA pod jeho vedením budou naslouchat všem. Zdůraznil také, že bude hledat nové přístupy k muslimskému světu na základě vzájemného respektu.

Přímo před budovou Kongresu sledovalo Obamovu inauguraci na 240.000 hostů. Další údajně až dva miliony osob se shromáždily na rozlehlém prostranství Washington Mall a v okolí. Někteří Obamovi skalní příznivci dokonce i přes mráz přenocovali venku, aby byli u bezpečnostních kontrol co nejdříve a vyhnuli se dlouhému čekání ve frontách.

Na bezpečnost slavnostního aktu dohlíželo více než 40.000 vojáků a policistů. Kromě toho se na strategických místech města pohybovaly desítky agentů FBI v civilu a v pohotovosti byly i tajné služby. Úřady krátce před Obamovou přísahou oznámily, že vyšetřují potenciální hrozbu, která se v souvislosti s inaugurací objevila; žádný významnější incident ovšem nebyl ohlášen.

Nevolnost dvou senátorů
Po skončení ceremoniálu na Kapitolu se Obama zúčastnil oběda s představiteli Kongresu, který poznamenala náhlá nevolnost senátorů Edwarda Kennedyho a Roberta Byrda. Zatímco v případě 91letého Byrda prý zřejmě nešlo o nic vážného, 76letý senátor Kennedy byl převezen do nemocnice. Je údajně při vědomí, ale o jeho stavu zatím nejsou bližší informace.

Po obědě Obama vykonal svou první vojenskou přehlídku jako vrchní velitel ozbrojených sil USA. Společně s manželkou Michelle a s manželi Bidenovými potom nastoupili do zbrusu nových obrněných cadillaků a nadšeně pozdravováni lidmi na chodnících a v okolních budovách se vydali po třídě Pennsylvania Avenue na cestu do Bílého domu. Za nimi se vypravil inaugurační průvod s asi 12.000 účastníky.

Očekávání i obavy
Ve světě vyvolal nástup nového amerického prezidenta do úřadu velké očekávání, ale vzhledem k rozsáhlosti úkolů, které před Obamou stojí, zazněly také obavy. Například ruský premiér Vladimir Putin projevil skepsi, když řekl, že je "hluboce přesvědčen, že největší zklamání se rodí z velkých nadějí".

Naproti tomu české předsednictví Evropské unie označilo Obamův nástup do úřadu za novou příležitost k šíření a prosazování společných hodnot a zájmů. V prohlášení Česko uvedlo, že EU je připravena společně s novou americkou vládou upevňovat transatlantické partnerství a přizpůsobovat ho měnícím se problémům současného světa.

I další evropské země vyjádřily vůli spolupracovat s novým washingtonským týmem. Mezi nejnadšenější patřil španělský premiér José Luis Zapatero, který řekl, že do Obamy vkládá "mnoho nadějí a důvěry".

Německá kancléřka Angela Merkelová řekla, že věří ve zlepšení vztahů mezi Ruskem a USA. V této souvislosti se zmínila o možnosti určitého zapojení Ruska do systému americké protiraketové obrany, jejíž prvky mají být vybudovány v Česku a v Polsku.
Autoři: ,