Neděle 25. září 2022, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Ochránkyně ženských práv a odpůrci migrace ‚na jedné lodi.‘ V Rakousku je sjednotila vražda mladé dívky

Policie ve Vídni. foto: Radovan StoklasaReuters

VÍDEŇ/PRAHA - Rakousko je otřeseno případem zabití mladé, třináctileté dívky. Její tělo bylo nalezeno před týdnem v jedné z okrajových částí Vídně.
  11:00

Jde již o patnáctou vraždu ženy v Rakousku od začátku roku 2021. Před několika dny dostal nejnovější případ další rozměr. Policie totiž sdělila, že ze smrti dívky podezřívá dva žadatele o azyl z Afghánistánu. Později k nim přibyl ještě třetí možný podezřelý, rovněž Afghánec. Čtvrtý potenciální pachatel je hledán evropským zatykačem.

Rakousko šokovala vražda třináctileté dívky, zatčení jsou tři Afghánci

Podle šéfa vídeňské policie Gerharda Pürstla se oběť s podezřelými znala. Měla s nimi jít dobrovolně do soukromého bytu, kde následně došlo ke konzumaci drog, pravděpodobně extáze. Pak byla dívka znásilněna a zabita.

Rakouský ministr vnitra Karl Nehammer později sdělil, že jeden z podezřelých měl být již v roce 2019 vyhoštěn ze země kvůli několika trestným činům. Protože byl ovšem tehdy ještě nezletilý, nemohl být v souladu s Evropskou úmluvou o lidských právech vrácen do Afghánistánu. Proč nebyl vypovězen poté, co završil plnoletost, zůstává nejasné.

Nejnovější případ vyvolal v Rakousku velmi bouřlivou debatu. V jejím rámci se ukázaly být aspoň na chvilku „na jedné lodi“ skupiny, které toho obvykle příliš společného nemají: ochránkyně ženských práv a odpůrci migrace.

I proto, že u řady z nedávných vražd žen figurovali lidé nerakouského původu. V dubnu například šokoval veřejnost případ, kdy Rakušan s egyptskými kořeny polil svou přítelkyni benzinem a následně ji zapálil. Žena zraněním později podlehla.

Turecko oficiálně odstoupilo od istanbulské úmluvy o boji proti násilí na ženách

Organizace hájící práva žen, které se staly obětí domácího násilí, dávají podobné případy do souvislosti s tím, že pachatelé nerakouského původu vyznávají často tradiční patriarchální model společnosti. V něm ženám často připadne pouze podřadná úloha.

Rosa Logarová, která ve Vídni vede intervenční centrum proti násilí na ženách, v rozhovoru pro týdeník Falter uvedla, že u pachatelů mohou hrát velkou roli i sociální izolace a špatné vyhlídky zakotvit na trhu práce. I jiné organizace, které se věnují ochraně žen, poukazují na skutečnost, že mezi jejich klientkami jsou nadprůměrně zastoupeny ženy, které žijí ve svazku s muslimskými muži.

Oběti a vrazi se zpravidla předtím dobře znali

Ze statistik vyplývá, že v Rakousku přijde každoročně násilně o život několik desítek žen. V loňském roce jich bylo 31, v roce 2019 činil počet ženských obětí 39. Rakouští statistici ale upozorňují, že v 80. a 90. letech byla tato čísla ještě vyšší.

Pro srovnání: V Česku bylo podle údajů Policejního prezidia pro LN loni zavražděno 55 žen, v roce předchozím jich bylo 56.

‚Předváděl pohyby připomínající soulož.‘ Několik žen si stěžuje na obtěžování v hotelech pro nucenou karanténu

Podle rakouské policie platí téměř pokaždé, že když přijdou ženy o život násilným způsobem, že oběti a jejich vrazi se předtím velmi dobře znali. Nejčastěji byl pachatelem manžel, v drtivé většině případů jde o Rakušany.

U veřejnosti ale přesto vyvolávají největší vášně případy, kde je podezřelým cizinec. Pokud jde o aktuální kauzu zavražděné třináctileté dívky, vidí kritici migrace přímou souvislost s velkou uprchlickou vlnou let 2015 a 2016, kdy do země přišly desítky tisíc lidí, zpravidla ze Sýrie a Afghánistánu.

Podle údajů rakouské policie mají zejména Afghánci v porovnání se všemi ostatními největší potíže s integrací do většinové společnosti. To se pak odráží i v počtu spáchaných trestných činů.

Na tom mají již řadu let založenou argumentaci pravicoví a protimigrační Svobodní (FPÖ). Dlouhodobě volají po vyhošťování uprchlíků, kteří buď nemají šanci získat v zemi azyl, nebo se v minulosti dostali do konfliktu se zákonem. Podle jejich názoru proto nese současná vláda spoluzodpovědnost za smrt žen, které přišly o život rukou cizinců.

Lidovecký kancléř Sebastian Kurz to odmítá. Přesto je ale pro něj téma citlivé i z jiného důvodu. Vládne totiž spolu se Zelenými, kteří zastávají odjakživa hodně vstřícný postoj k migraci. Nejrůznější nevládní organizace, které s nimi spolupracují, již delší dobu tlačí na Zelené, aby ve vládě prosadili, že kvůli zhoršující se bezpečnostní situaci už nebyl Afghánistán považovaný za zemi, kam mohou být vypovězeni odmítnutí žadatelé o azyl. Lidovci ovšem něco takového odmítají. „Se mnou určitě nenastane konec vyhošťování do Afghánistánu a ani změkčování azylových zákonů,“ oznámil kancléř Kurz.

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Zesnulá královna bude i za stovky let vypadat jako živá, říká balzamovač

Premium Trvající pieta ve Velké Británii za zesnulou královnu Alžbětu II. a vystavení rakve vyvolává mimo jiné řadu otázek...

Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu
Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu

V Česku proběhl rozsáhlý výzkum o digitální závislosti napříč populací. Jeho výsledky vás možná překvapí. Děti školou povinné totiž velkou část...

Mohlo by vás zajímat