Čtvrtek 4. března 2021svátek má Stela 11 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kamion s mrtvými uprchlíky otevřou v Rakousku až vychladne. Zemřeli ještě před hranicemi

Kamion byl odstaven nedaleko Vídně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kamion byl odstaven nedaleko Vídně. | foto: AP

VÍDEŇ/BUDAPEŠŤ/BRATISLAVA Rakouská policie ve čtvrtek na východě země nedaleko hranic s Maďarskem našla v odstaveném chladírenském voze možná až padesát mrtvých běženců. Počet mrtvých uprchlíků v chladírenském voze odstaveném nedaleko rakousko-maďarské hranice by měl být znám v pátek dopoledne. Příčinu úmrtí pak rakouští soudní lékaři v každém jednotlivém případě určí v příštích dnech. Na večerní tiskové konferenci to prohlásil policejní šéf v rakouské spolkové zemi Burgenland Hans Peter Doskozil.

Doskozil potvrdil, že ve voze, jenž dříve patřil slovenské drůbežářské firmě Hyza z české skupiny Agrofert, bylo více než dvacet, možná až padesát lidských těl, a že šlo s „velmi, velmi vysokou pravděpodobností o uprchlíky“. Vozidlo bylo ve čtvrtek odtaženo do bývalé příhraniční veterinární stanice v Nickelsdorfu, kde jsou vhodné podmínky pro ohledání mrtvých těl. 

Nákladní vůz dosud nebyl otevřen. Nejdřív prý musí být vytvořeny odpovídající teplotní podmínky. Po ohledání mají být těla ještě v pátek převezena k pitvám do Vídně.

Kamion byl u dálnice odstavený od středy.
Uvnitř vozu má být 20 až 50 mrtvých běženců.

Doskozil odhadl, že lidé v chladírenském voze mohli být mrtví až dva dny. Podle dosavadních zjištění byli mrtví už před vstupem vozidla na rakouské území. Vůz se přitom podle prvních důkazů nacházel ve středu ráno u Budapešti a kolem 9:00 SELČ už byl těsně před maďarsko-rakouskou hranicí. Tu pak přejel pravděpodobně v noci.

„Tato tragédie nás všechny zasáhla,“ prohlásila na tiskové konferenci Johanna Miklová-Leitnerová. „Pašeráci lidí jsou zločinci. Kdo si ještě teď myslí, že z dobré duše pomáhají běžencům, tomu není pomoci,“ dodala.

Firma kontroluje polohu všech svých vozů

Společnost Hyza, která je předním producentem a zpracovatelem drůbežev zemi, reagovala, že zmiňované vozidlo už v minulosti prodala a že nový majitel neodstranil nápisy na vozidle. Úřad maďarského premiéra uvedl, že vozidlo mělo maďarské registrační značky.

„Auto s maďarskými poznávacími značkami použité na trestnou činnost bylo vyřazeno z majetku společnosti a následně odprodáno v letech 2013 a 2014, kdy bylo odprodáno dalších 20 aut tohoto typu sedmi soukromým společnostem v rámci Slovenské republiky,“ napsala Hyza v prohlášení. Dodala, že všechny její vozy jsou vybaveny systémem kontroly polohy a že se nacházejí na území Slovenska.

Nákladní vůz byl nalezen v odstavném pruhu na dálnici A4 nedaleko východorakouského města Neusiedl am See. Dálnice A4 je hlavní tepnou mezi Vídní a Budapeští. Rakouský list Kurier uvedl, že podle prvních informací se běženci cestující v nákladovém prostoru vozu udusili. Řidič utekl.

Hyza se sídlem v Topoľčanech na západním Slovensku na svém webu uvádí, že je od roku 2006 součástí skupiny Agrofert, která patří českému ministrovi financí Andreji Babišovi.

Šéf úřadu vlády maďarského premiéra Viktora Orbána János Lázár podle Reuters oznámil, že vozidlo je zaregistrované v Maďarsku. To podle slovenského listu Denník N tvrdí i slovenské ministerstvo vnitra. Zatím není jasné, zda bylo auto ukradeno. Lázár také řekl, že maďarská policie spolupracuje s rakouskými kolegy v pátrání po řidiči.

Těla nešlo vyprostit na místě

Podle Lázára vůz od slovenské firmy koupil rumunský občan a nechal si ho zaregistrovat v jihomaďarském Kecskemétu. 

Vůz byl podle policie na dálnici odstaven již ve středu. Nález ohlásila společnost Asfinag, která spravuje rakouské dálnice. 

Odtahové vozidlo s chladírenským vozem odpoledne doprovázela policejní eskorta. Mluvčí burgenlandské policie Helmut Marban přitom vysvětlil, že mrtvá těla nebylo možné vyprostit na místě, a vozidlo proto musí být přemístěno na jiné vhodné místo. Ohledání samotného místa nálezu dodávky potrvá podle kriminalistů několik dní.

Doskozil potvrdil, že rakouští policisté spolupracují s kolegy ze sousedních zemí a pochvaloval si jmenovitě spolupráci s maďarskou policií.

Neobvyklý prostředek pro pašování

Policejní mluvčí rovněž poznamenal, že není možné kontrolovat všechny nákladní automobily, které projíždějí po dálnici dálnici A4, kde byl ve čtvrtek vůz objeven. Tento typ nákladního automobilu, tedy chladírenský vůz, navíc není obvyklým prostředkem pro pašování uprchlíků.

Tragédie podle APA připomíná událost z roku 1993, kdy bylo na odpočívadle nedaleko Vídně nalezeno pět těl uprchlíků ze Srí Lanky. Vyšetřování ukázalo, že se během transportu udusili, pašeráci pak jejich těla odhodili do křoví.

Ve čtvrtek dopoledne rakouská policie informovala, že již v úterý na východě země zadržela tři převaděče. Jeden z nich převážel 34 běženců včetně asi deseti dětí. Uprchlíci vypověděli, že nemohli pořádně dýchat a že řidič na jejich opakované prosby o zastavení nereagoval a během jízdy od srbských hranic do Rakouska ani jednou nezastavil.

Reakce Angely Merkelové

Německá kancléřka Angela Merkelová je zprávou o mrtvých běžencích nalezených v Rakousku otřesena. Na čtvrteční tiskové konferenci ve Vídni, kde se účastní summitu západobalkánských zemí, podle agentury Reuters také prohlásila, že je třeba uprchlickou krizi solidárně rychle vyřešit.

„Jsme samozřejmě všichni hrůznou zprávou otřeseni," řekla Merkelová. „Připomíná nám to, že musíme problém přistěhovalectví vyřešit rychle a v evropském duchu, to znamená v solidárním duchu," dodala.

Merkelová také řekla, že Evropská unie má povinnost napomoci k míru tam, kde se válčí, a že se také musí postarat o lidi, jejichž životy jsou v ohrožení. „Evropa jako bohatý kontinent je podle mého pevného přesvědčení v takovém stavu, aby to zvládla," řekla kancléřka.

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...

Tip pro rodiče: Židle, která s člověkem vydrží od 9 měsíců až do důchodu
Tip pro rodiče: Židle, která s člověkem vydrží od 9 měsíců až do důchodu

Dvě redaktorky vyzkoušely české rostoucí židličky od WOOD PARTNER. Jsou jedinečné svými ergonomicky tvarovanými opěrkami a sedáky, které podporují...