Sobota 23. ledna 2021svátek má Zdeněk 3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Rakousku u slovenských hranic vybuchl plynový terminál. Exploze si vyžádala jednu oběť

K explozi plynového terminálu došlo ve východorakouské obci Baumgarten an der... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy K explozi plynového terminálu došlo ve východorakouské obci Baumgarten an der... | foto: Reuters

BAUMGARTEN AN DER MARCH / PRAHA Exploze plynového terminálu ve východorakouské obci Baumgarten an der March poblíž slovenských hranic si v úterý vyžádala život jednoho člověka. Jeden člověk byl zraněn těžce a dalších 20 lehce, informovala agentura APA s odvoláním na mluvčí Červeného kříže. Kvůli požáru byl uzavřen tranzit plynu do Rakouska přes Slovensko a přerušeny byly dodávky ruského plynu do Itálie či Chorvatska.

Podle Českého plynárenského svazu havárie nebude mít vliv na dodávky plynu do Česka. Exploze měla podle rakouské policie patrně technické příčiny.  Podrobné vyšetřování příčin je však teprve na začátku.

Na místo se sjelo několik hasičských vozů s 240 muži, přivolány byly sanitky i vrtulníky. Server oe24.at původně psal s odvoláním na policii o 60 zraněných. Byl to ale spíše hrubý odhad počtu pracovníků, kteří byli v areálu. Podle APA v péči krizových týmů bylo 50 lidí.

Obětí výbuchu je podle policie 32letý muž. Zranění utrpěli především Rakušané, mezi lehce zraněnými je podle provozovatele terminálu ale i šest cizinců. Slovenská policie na Facebooku oznámila, že jedním z nich je Slovák. „Je v nemocnici. Nic vážného se mu naštěstí nestalo,“ napsala.

Operátor zařízení mezitím potvrdil, že požár už byl uhašen. „Zařízení bylo kontrolovaným způsobem zastaveno a je mimo provoz,“ řekl APA mluvčí společnosti Gas Connect Armin Teichert.

Slovenská plynovodní společnost Eustream přerušila přepravu plynu do Rakouska. „V důsledku události v Rakousku... jsme upravili tranzitní režim naší sítě, abychom plně zajistili její bezpečnost a přerušili jsme tranzit do Baumgartenu,“ uvedl mluvčí společnosti Eustream.

Výbuch otřásl zařízením nedaleko hraniční řeky Moravy v úterý ráno. K explozi a požáru došlo v 08:45 SEČ, citovala agentura DPA policejního mluvčího. Okolí bylo uzavřeno.

Na sociálních sítích a v médiích se objevily záběry, na nichž je z dálky vidět ohnivý sloupec a kouřový mrak. Podle APA bylo možné dým sledovat až z několik desítek kilometrů vzdálené Vídně. Škody se omezily na areál terminálu, kde bylo zničeno několik budov a vozů. Firma Gas Connect, kterou z 51 procent vlastní energetický koncern OMV, agentuře AFP sdělila, že škody jsou značné.

Ze vzduchu si obrázek o situaci udělala s pomocí vrtulníku i policie, potvrdil regionální policejní mluvčí Heinz Holub. Nejméně jednoho člověka s popáleninami přepravil do vídeňské všeobecné nemocnice vrtulník záchranné služby.

„Slyšel jsem mohutnou explozi a zpočátku jsem si myslel, že by to mohlo být letecké neštěstí. Pak jsem viděl ten nesmírný sloup plamenů,“ řekl agentuře AFP jeden z místních obyvatel ze slovenské strany hranice.

Explozi způsobil plynový terminál.
Namístě zasahovaly vrtulníky.

Italský ministr průmyslu Carlo Calenda vyhlásil stav nouze, protože kvůli explozi byly přerušeny dodávky ruského plynu do Itálie. Energetická společnost Snam ale očekává, že situace se brzy vrátí do normálu.

Přesměrováním dodávek plynu se snaží výpadky nahradit ruský plynárenský gigant Gazprom. Velkoobchodní ceny plynu v reakci na událost prudce vzrostly, upozornila agentura Reuters.

Výkonný ředitel Českého plynárenského svazu Jan Ruml řekl ČTK, že havárie nebude mít na dodávky plynu do Česka vliv, nehrozí podle něj ani zdražení komodity. „Od roku 2013, kdy byl uveden do provozu plynovod Opal, je největším vstupním místem plynu do České republiky Hora Svaté Kateřiny u bývalé východoněmecké hranice. Plyn tak teče obráceně než dříve,“ dodal. Mluvčí Eustream potvrdil, že havárie nebude mít dopad na dodávky zemního plynu ani na Slovensko.

Baumgartenský terminál je důležitým skladištěm a uzlem pro distribuci zemního plynu přicházejícího do Rakouska z Ruska a Norska. S roční kapacitou 40 miliard kubických metrů je toto zařízení, uvedené do provozu v roce 1959, jedním z hlavních plynových středisek střední Evropy, napsala agentura AFP. Z 51 procent ho kontroluje rakouská energetická skupina OMV. Podle APA se tu odehrává přejímání, měření a zkoušení plynu z Ruska, Norska a dalších zemí a je tu připravován pro další transport.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...