Úterý 16. srpna 2022, svátek má Jáchym
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Covid 19

V Rakousku začala platit povinnost nosit respirátory typu FFP2. Výjimku mají děti mladší 14 let či těhotné ženy

Žena s respirátorem u stanice metra Vltavská v Praze. foto: ČTK

Vídeň - V Rakousku musí od pondělí lidé na řadě veřejných míst nosit respirátory typu FFP2. Nasadit si je musí v obchodech, v prostředcích hromadné dopravy, ordinacích lékařů či v autoopravnách, informovala agentura APA. Za posledních 24 hodin v zemi přibylo 1009 případů nákazy koronavirem a 33 úmrtí s covidem-19.
  13:49

Obava z nebezpečnější mutace viru žene státy k povinným respirátorům. Obyčejné roušky už nestačí

Výjimku z povinnosti nosit respirátory FFP2 mají děti mladší 14 let, těhotné ženy a osoby, které si je nemohou nasazovat ze zdravotních důvodů.

Sociálně slabší lidé dostanou respirátory zdarma. Podle ministerstva zdravotnictví k dnešnímu dni dostalo deset kusů respirátorů bezplatně 1,5 milionu seniorů nad 65 let. Desítky tisíc respirátorů dostala také zařízení, která pečují o bezdomovce. Celkem je připraveno k rozdání 1,7 milionů těchto pomůcek.

Jak prodloužit životnost respirátoru? Použít lze i klasickou troubu

Například učitelé respirátory nosit nemusí, pokud se tak ale rozhodnou, musí se nechat pravidelně testovat.

Kromě nových pravidel zakrývání nosu a úst platí ode dneška v Rakousku také opatření, které bezpečné rozestupy stanovuje na dva místo dosavadního jednoho metru.

Rakousko, které má zhruba 8,9 milionu obyvatel, za posledních 24 hodin zaznamenalo 1009 nových případů nákazy koronavirem. To je nejnižší přírůstek za poslední více než tři měsíce. V pondělí ovšem běžně bývají hlášená čísla nižší, kvůli nižšímu počtu testovaných v neděli. Počet pacientů s covidem-19 v nemocnicích se podle agentury APA sice pomalu, ale trvale snižuje.

Celkem se v Rakousku od počátku epidemie nákaza virem SARS-CoV-2 prokázala u více než 398.000 lidí. S covidem-19 jich 7451 zemřelo.

První dávku vakcíny proti covidu-19 dostalo v Rakousku přes 138.000 lidí, 4360 z nich dostalo i dávku druhou.

Do 7. února platí v Rakousku kvůli šíření koronaviru plošná uzávěra.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Mohlo by vás zajímat