19. září 2016 7:34, aktualizováno  14:10 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Policie v New Yorku rozjela pátrání po Afghánci podezřelém z bombových útoků na Manhattanu

Pracovníci FBI prohledávají místo sobotní exploze na Manhattanu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pracovníci FBI prohledávají místo sobotní exploze na Manhattanu. | foto: Reuters

NEW YORK Newyorská policie hledá muže afghánského původu podezřelého z přípravy sobotního výbuchu ve čtvrti Chelsea. V rámci vyšetřování exploze, při které desítky lidí na newyorském Manhattanu utrpěly zranění, nebyl dosud nikdo zatčen, ačkoliv televizní stanice ABC původně informovala o pěti zatčených.

Podle CNN, která se odvolává na zdroje blízké vyšetřování, policie už zná totožnost muže. Newyorské autority zahájily pátrání a žádají o pomoc při hledání Ahmada Khana Rahamiho na sociálních sítích. Kamery jej zachytily na místě výbuchu a na místě, kde policisté našli další podomácku vyrobenou nálož. Ta ale neexplodovala. Podle starosty nejlidnatějšího amerického města Billa de Blasia může být hledaný muž ozbrojený a nebezpečný.

Newyorský guvernér Andrew Cuomo na základě pondělních nových informací z vyšetřování nevyloučil ani možné spojení výbuchu s mezinárodním terorismem, což v neděli odmítal. „Včera (v neděli) jsme tyto informace ještě neměli. Dnes bychom neměli být překvapeni, když vyšetřovatelé k takovému závěru dojdou,“ řekl.

Podle Cuoma je také ještě příliš brzy na to říct, zda je nějaká souvislost mezi explozí na Manhattanu, sobotním výbuchem v New Jersey a nedělním nalezením výbušnin v odpadkovém koši ve městě Elizabeth ve státě New Jersey. Podobnosti incidentů ale podle něj ukazují, že by události mohly být propojené.

Guvernér také uvedl, že nic nenasvědčuje, že by hrozily další útoky. Lidé ale podle něj musí být vždy připraveni na podobnou událost.

FBI také oznámila, že na jednom z newyorských mostů zajistila podezřelé auto a vyšetřovatelé v souvislosti s útokem vyslýchají jeho posádku. Další podrobnosti ale neuvedla.

Mohutná exploze, která v noci na neděli SELČ (v sobotu večer místního času) otřásla čtvrtí Chelsea na Manhattanu v New Yorku, zranila 29 lidí. Všichni ale byli v neděli propuštěni z nemocnice, jejich poranění nebyla vážná. Podle policie šlo o podomácky vyrobenou bombu.

Nedaleko místa exploze našli policisté tlakový hrnec spojený s mobilním telefonem, který označily za druhou podobnou podomácky vyrobenou bombu, která ale nevybuchla.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!