Čtvrtek 1. října 2020svátek má Igor 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V řeckém ‚Danteho pekle‘ uhořela devítiletá dvojčata s prarodiči, oheň je dostihl na útesu

Ohořelé panenky v ruinách zničeného městečka Mati v Řecku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ohořelé panenky v ruinách zničeného městečka Mati v Řecku. | foto: ČTK

PRAHA/ATÉNY Devítiletá dvojčata společně se svými prarodiči zmizela během dovolené, kterou trávili v oblasti Mati v Řecku, jež sužují devastující požáry. Jejich ostatky byly objeveny jen pár dní poté, co otec dívek vystoupil v televizi, kde v emotivním projevu žádal o pomoc při jejich hledání. Těla dívenek byla nakonec objevena v objetí s prarodiči na útesu, kde se chtěli schovat před plameny.

Smutnou zprávu sdělil dle serveru Telegraph rodinný přítel Angelos Kontos „Epilog by napsán. Všichni čtyři nalezeni objímajíc jeden druhého. Ani smrt je nedokázala rozdělit,“ uvedl na svém Facebookovém profilu. Informaci poté potvrdil i soukromý detektiv najatý rodinou. Těla dívek a jejich prarodičů byla nalezena společně s dalšími více než dvaceti lidmi na výběžku nad mořem, kam uprchli před zničujícími plameny. Zachránit se nemohli ani jako mnozí skokem do moře, pod útesy se buď nacházela skaliska nebo byla voda zahalena těžkým dýmem.

Požár zasáhl také pobřeží východně od Atén.
Poničený majetek v Kinetě západně od Atén.

Sofia a Vasiliki Filippopoulouvá, devítiletá dvojčata, trávila své prázdniny v oblasti Mati, kam odjeli se svými prarodiči Phillipem (76) a Sofií (61) v pondělí odpoledne. Ve stejnou dobu zde vypukl zničující požár, který ještě více rozdmýchal silný vítr. Skupina spolu s desítkami dalších lidí zmizela během zmatečné evakuace, kterou kromě počasí zkomplikovala i absence záchranného plánu.

28.července 2018 v 14:30, příspěvek archivován: 29.července 2018 v 13:23

Missing nine-year-old twins confirmed dead in Greek wildfire https://t.co/h92QGl5BVR https://t.co/UgdirowuLQ

Po zmizení děvčátek vystoupil jejich otec Yiannis v televizním vysílání s tím, že své dvě dcery poznal na záběrech zachycující zachráněné ze zmíněné oblasti. Byl přesvědčený, že dvě hnědovlasá děvčátka jsou skutečně Sofia a Vasiliki a žádal zachráněné z lodi a veřejnost o pomoc při jejich hledání. Fotografie pohřešovaných dívek se objevila v mnoha světových médiích. Sám Yannis se vydal do Mati, kde objížděl místní nemocnice, policejní stanice a márnice,  poskytl i vzorky své DNA pro případnou identifikaci. 

Zlom přišel ve chvíli, kdy vystoupil jeden z mužů, který na rybářské lodi zachraňující přeživší byl a sdělil, že se jedná o jeho děti, ne pohřešovaná dvojčata. Jejich ostatky pak byly nalezeny a identifikovány tři dny po vystoupení otce v televizi.

Zařadily se tak mezi téměr 90 obětí letošních ničivých požárů, místními nazývanými ‚Dantovým peklem‘ či ‚armagedonem‘. Kromě uhoření nebo udušení dusivým dýmem mnozí utonuli při pokusu o únik. Dalších několik desítek lidí se stále pohřešuje, šance na jejich nalezení se však každým dnem zmenšují. Podle serveru The National Herald se pohřešuje 174 lidí, dalších 46 bojuje o život v nemocnicích. Zde panuje zmatek, kvůli  popáleninám nelze mnohé identifikovat. Z celkové počtu obětí byla provedena pitva  86 z nich, totožnost se podařilo určit jen u 25. Podle blíže neurčených zdrojů bylo sestaveno několik seznamů obětí, některé z nich však byly uvedeny i několikrát, nelze proto stoprocentně určit jejich pravdivost.

Požáry mohly být založeny úmyslně

Zemřelé začali Řekové pohřbívat o víkendu, v sobotu se konal pohřeb zesnulého 83letého kněze, v neděli se konal například smuteční obřad za tři členy jedné rodiny, kteří v Mati přišli o život. Rodina požádala novináře, aby se obřadu neúčastnili. 

Na konci týdne se začaly objevovat spekulace, že devastující požáry nemusely být náhodou, někdo je mohl založit úmyslně. Informaci potvrdil i řecký  premiér Alexis Tsipras.  „Závažné informace nás vedly k tomu, abychom zahájili vyšetřování případného trestného činu, který mohl stát za pondělním požárem, jenž zdevastoval pobřežní oblast kolem obce Mati východně od Atén,“ prohlásil na tiskové konferenci.  V oblasti Attiky ve stejnou dobu vzniklo 13 různých požárů. Deník Kathimerini uvedl, že příčinou požáru zřejmě byla nedbalost. Vyšetřovatelé prý znají i konkrétního viníka, který neuhlídal oheň v pohoří Pendeli a ten se pak rychle rozšířil až k pobřežním letoviskům na východním pobřeží Attiky.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....