12. srpna 2019 8:40 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Řecku dál bojují s desítkami lesních požárů, evakuovat se muselo už několik tisíc turistů

Hasiči hasí požár na ostrově Elafonisos jižně od poloostrova Peloponés. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hasiči hasí požár na ostrově Elafonisos jižně od poloostrova Peloponés. | foto: AP Photo/Nikolia Apostolou

Atény Řeckým hasičům se v pondělí ráno podařilo dostat pod kontrolu rozsáhlý požár východně od Atén. Nebyl při něm nikdo zraněn, ale dva domy byly zničeny, sdělil zástupce místní správy řecké televizi Skai. Více než 140 hasičům pomáhalo také pět hasicích letadel a stejný počet vrtulníků.

Požár začal po půlnoci na svazích hory Hyméttos ve východním předměstí metropole. Mluvčí hasičů sdělil, že ačkoli jsou plameny nyní pod kontrolou, stále je riziko, že se oheň znovu rozhoří, protože je v oblasti silný vítr. Několik domů bylo evakuováno.

„Zasahovali jsme proti plamenům, které šlehaly až do výšky 20 metrů a dostaly se k vršku hory. Nyní ustupují, ale stále máme hodně práce,“ sdělil Nikos Chardalisas z civilní obrany.

Plameny na hoře Hyméttos byly vidět z velké dálky, ráno Atény zahalil kouř.

Požáry v Řecku.
Požáry v Řecku.

V minulých 24 hodinách byli hasiči v Řecku přivoláni k 60 požárům. Napjatá je situace na ostrově Elafonisos jižně od Peloponésu, kde oheň o víkendu donutil k evakuaci stovky turistů. Ostrov kvůli tomu na palubách trajektů v neděli opustilo několik tisíc turistů, uvedla AP.

Podle meteorologů platí extrémní riziko vzniku požárů až do úterka, a to pro většinu území na jihu pevninského Řecka, pro ostrovy v severní části Egejského moře a pro regiony poblíž hranic s Tureckem. Mezi sobotním a nedělním večerem úřady napočítaly po celé zemi celkem 63 nových požárů porostu.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz