5. dubna 2019 16:59 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Migranti v Řecku uvěřili fámám o otevření hranic: chtějí dál do Evropy

MIgranti na cestě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy MIgranti na cestě. | foto: Reuters

Atény V Řecku se daly do pohybu stovky migrantů, kteří se chtějí dostat na sever země k hranicím se Severní Makedonií kvůli fámám šířeným po sociálních sítích, že tato hranice bude brzy volně průchozí. V pátek o tom informovaly agentury DPA a Reuters. Migranti, kteří se chtějí dostat k hranicím, se v pátek střetli s policií u uprchlického tábora Diavata poblíž Soluně a obsadili vlakové nádraží v Aténách. Řecký ministr pro migraci Dimitris Vitsas uprchlíkům vzkázal, že zprávy o otevřených hranicích jsou lživé a vyzval je, aby se vrátili.

Také v Turecku zamířila více než tisícovka migrantů k hranicím s Řeckem kvůli nepodloženým zprávám, že jsou nyní otevřené. Policie u hranic zadržela asi 1200 lidí, napsala agentura Reuters s odvoláním na turecká média.

Migranti se začali na sever Řecka stahovat před několika dny, a to kvůli dezinformacím šířeným po internetu. Podle nich jsou úřady připraveny otevřít hranice se Severní Makedonií, pokud by byly v obležení uprchlíků mířících na sever na Balkán a dál do střední a západní Evropy. V roce 2015 a 2016 se touto cestou přes Severní Makedonii, Srbsko a Maďarsko dostal více než jeden milion migrantů do Německa a dalších zemí.

„Je to lež, že bychom se chystali otevřít hranice. To se nestane,“ uvedl v pátek televizní stanici ERT ministr Vitsas. Rovněž Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) migranty v Řecku varoval, aby zprávám o otevřených hranicích nevěřili.

05.dubna 2019 v 16:34, příspěvek archivován: 05.dubna 2019 v 16:49

Bulgaria increases patrols at borders as migrants try to reach North Macedonia from Greece - https://t.co/NAiL9BDIU5 #GoogleAlerts

U tábora Diavata poblíž Soluně se v posledních dnech shromáždilo asi 500 migrantů, včetně celých rodin s dětmi, kteří se k severní hranici chystají. Střeží je kordony policie, která jim v pochodu brání. Policisté proti migrantům použili pepřový sprej i slzný plyn. Na hlavním vlakovém nádraží v Aténách v pátek museli přerušit provoz kvůli protestu desítek migrantů, kteří obsadili koleje a požadovali, aby byli autobusy přepraveni právě k táboru Diavata.

V Řecku po uzavření balkánské trasy v roce 2016 uvízly desítky tisíc migrantů, jejichž cílem bylo dostat se do jiných evropských zemí.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz