7. července 2019 6:51, aktualizováno  11:59 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Řecku se konají předčasné parlamentní volby, favoritem jsou opoziční konzervativci

Lídr řeckých konzervativců Kyriakos Mitsotakis během voleb. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lídr řeckých konzervativců Kyriakos Mitsotakis během voleb. | foto: Reuters

Atény  V Řecku se v neděli konají předčasné parlamentní volby. Favoritem je opoziční konzervativní strana Nová demokracie, která může díky volebnímu bonusu pro vítěze získat i absolutní většinu v parlamentu. Předčasné volby vyhlásil premiér Alexis Tsipras poté, co jeho levicová strana SYRIZA v květnu prohrála evropské a místní volby.

Favoritem na úřad předsedy vlády je jednapadesátiletý bývalý bankéř a člen známé řecké politické dynastie Kyriakos Mitsotakis. Jeho středopravá Nová demokracie v posledním průzkumu s téměř 39 procenty porazila vládní stranu SYRIZA, která podle odhadů získá o deset procentních bodů méně.

„Dnes vezmou Řekyně a Řekové svou budoucnost do vlastních rukou,“ uvedl Mitsotakis ve státní televizi po odchodu z volebního střediska, u něhož ho nadšeně oslavovala skupina stoupenců. „Zítřek bude pro naši zem lepším dnem,“ dodal v očekávání vítězství. 

Kyriakos Mitsotakis doufá, že porayí Tsiprase.
Předčasné volby vyhlásil Alexis Tsipras poté, co jeho levicová strana SYRIZA v...

Jeho hlavní sok, 44letý Tsipras, jde nicméně do voleb se vztyčenou hlavou. „Toto je velmi důležitá bitva,“ řekl, když dopoledne v Aténách odevzdal svůj hlas. „Bojujeme v ní s optimismem a odhodláním... tak, aby obětování se a tvrdá práce našich lidí nebyly promrhány,“ dodal.

Volební místnosti se uzavřou v 19:00 (18:00 SELČ). Hlasovat může až deset milionů občanů, kteří si vybírají mezi kandidátkami dvaceti stran. Šanci překonat tříprocentní práh pro vstup do sněmovny z nich má sedm. První prognózy mají být zveřejněné hned po uzavření místností, první předběžné výsledky se předpokládají kolem 21:00 SELČ.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!