23. prosince 2017 18:54 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Řecku sněžilo. Střed a sever země má naději na bílé Vánoce

Sníh - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sníh - ilustrační foto | foto: Shutterstock

ATÉNY Střední a severní část Řecka postihlo v noci na sobotu husté sněžení, které v daných oblastech vzbudilo naději na málo obvyklé bílé Vánoce. Sníh zkomplikoval dopravu na severojižní dálnici mezi Aténami a Soluní - stovky motoristů uvízly zhruba sto kilometrů severně od metropole v dopravní zácpě.

Podle řecké státní televize ERT si počasí také vyžádalo smrt osmdesátileté ženy. Byla nalezena mrtvá pod sněhem poblíž svého domova na severu Peloponéského poloostrova. V noci upadla a nemohla vstát. „Je zmrzlá na kost,“ řekl podle agentury DPA jeden policista.

Nepřízeň počasí také ohrozila malou loď u ostrova Mykonos. Pobřežní hlídka byla s to zachránit dvanáct členů posádky v nejtěžších větrných podmínkách za posledních 10 let, informovala námořní policie.

Uvízlé vozy způsobily obrovskou dopravní zácpu

Stovky motoristů musely v noci na sobotu strávit mnoho hodin v obrovské dopravní zácpě, kterou způsobilo několik nákladních vozidel, které na zledovatělé vozovce na důležité severojižní ose uvízly.

„Chtěli jsme oslavit Vánoce v naší vesnici v severním Řecku a uvízli jsme tady uprostřed dálnice na déle než šest hodin,“ řekl jeden z postižených řidičů řeckému rozhlasu. Dopravní policie vyhlásila zákaz jízdy na dálnici pro příštích 48 hodin. Mnoho vedlejších silnic ve středním Řecku bylo v sobotu sjízdných jen se sněhovými řetězy.

Komplikace nastaly i v letecké dopravě. Kvůli sněhové bouři musely dva lety z Bruselu a Lisabonu přistát na ostrově Kos. Zasažena byla i vnitrostátní vzdušná doprava.

ČTK

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na Lidovky.cz