17. června 2012 7:25, aktualizováno  11:42 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Řecku začaly volby, Evropu obchází strach o euro

V Řecku začaly předčasné parlamentní volby. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Řecku začaly předčasné parlamentní volby. | foto: ČTK

ATÉNY V Řecku se konají předčasné parlamentní volby, na jejichž výsledek s napětím čeká celá Evropa. Jde v nich totiž o osud společné evropské měny. O většinu v parlamentu bojují proevropské strany, ale také uskupení, která jednoznačně odmítají úsporná opatření, jež EU krizí zmítanému Řecku ordinuje.

Hlasování začalo v 6:00 SELČ (7:00 tamního času). Výsledky průzkumů mezi voliči po odevzdání hlasu mají být zveřejněny po uzavření volebních místností v 18:00 SELČ, průběžné oficiální výsledky se očekávají o několik hodin později.

ČTĚTE TAKÉ:

Řekové jdou v krátké době k parlamentním volbám už podruhé. Předchozí hlasování, které se konalo 6. května, skončilo patem a rozložení mandátů neumožnilo sestavení vlády s většinovou podporou poslanců.

O 300 poslaneckých křesel nyní bojuje 21 politických subjektů. Poslední oficiální průzkumy veřejného mínění před dvěma týdny vesměs naznačovaly velmi těsné vítězství proevropských konzervativců z Nové demokracie (ND) nad Koalicí radikální levice (SYRIZA), která odmítá pokračovat v rozpočtových škrtech.

Antonis Samaras už odvolil

Předseda konzervativců Antonis Samaras už dopoledne odvolil a označil volby za osudové. "Dnes promluví řecký lid. Zítra začne pro Řecko zcela nová éra," řekl.

Jeho největší rival, předseda hnutí SYRIZA Alexis Tsipras, se i v posledním okamžiku pustil do Evropské unie. "Porazili jsme strach. Dnes se nám otevírá cesta naděje... Cesta k lepší budoucnosti. V Řecku sociálně spravedlivém a prosperujícím, které bude Evropě rovnocenným partnerem," citoval politika deník Kathimerini.

S třetími socialisty (PASOK) by ND mohla mít šanci získat nadpoloviční většinu v parlamentu, a pokračovat tak v úsporné politice. K té se země zavázala výměnou za zahraniční finanční pomoc, která slouží k pokrytí obřího dluhu. ND chce nicméně vyjednávat o zmírnění podmínek půjčky.

To chce v případě vítězství udělat i SYRIZA, která má ovšem v úmyslu nekompromisně odstoupit od razantních škrtů. Její šance na vytvoření koaliční vlády jsou však pro nedostatek silných potenciálních spojenců malé a po vítězství radikální levice by zemi zřejmě znovu hrozila situace, jaká nastala už v květnu. Řecko si však další otálení se sestavením nové vlády nemůže dovolit, protože státní pokladně docházejí peníze.

Ještě doznívá fotbalová euforie

Ačkoli atmosféra je v Řecku spíše pochmurná a titulky deníků dnešek označují za osudový okamžik pro řeckou budoucnost, mohl by voliče pozitivněji naladit sportovní výkon jejich fotbalové reprezentace. Ta v sobotu překvapivě zvítězila na evropském šampionátu nad Ruskem a postoupila do čtvrtfinále - v ulicích tak doznívá euforie z bouřlivých nočních oslav.

ČTK, Lidovky.cz

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.