Středa 4. srpna 2021, svátek má Dominik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Římě budou vyzdviženy ostatky kardinála Berana. Blíží se jeho návrat domů

Svět

  7:54
VATIKÁN - Z baziliky sv. Petra ve Vatikánu budou ve čtvrtek vpodvečer vyzdviženy ostatky kardinála Josefa Berana, který byl v místě posledního odpočinku papežů pohřben po svém úmrtí v tamním exilu. Beran si však přál být pohřben ve své vlasti, kterou nechtěl opustit ani přes perzekuci obou totalitních režimů. Převoz ostatků povolil letos počátkem roku papež František. Do Říma se vydává delegace složená ze zástupců české katolické církve i politických reprezentantů státu. Povede ji ministr kultury Ilja Šmíd (za ANO).

Kardinál Josef Beran dosud jako jediný Čech leží pohřbený v bazilice Sv. Petra ve Vatikánu. foto: archiv

Kardinál Josef Beran byl politickým vězněm, nacisté ho věznili v koncentračním táboře Dachau, komunisté ho 16 let internovali a vyhostili ze země. Po jmenování kardinálem prožil poslední roky svého života jako vyhnanec v Římě. Církev od roku 1998 usiluje o jeho blahořečení.

Ve svatopetrské bazilice bude na trvalou památku kardinála Berana zřízena pamětní deska. Dočasný hrob ve Vatikánu bude zrušen a deska z něj by měla spočinout v Plzni, rodišti kardinála Berana.

Kardinál Josef Beran zemřel v roce 1969 v Římě na rakovinu.
Kardinál Josef Beran s lebkou svatého Vojtěcha.

Po vyzdvižení ostatků se ve čtvrtek večer uskuteční liturgie v papežské koleji Nepomucenum, s kardinálem se budou loučit tamní seminaristé a krajané. Kardinál Beran v Nepomucenu bydlel od února 1965 do své smrti 17. května 1969. Od 19:00 bude mši sloužit slovenský kardinál Jozef Tomko a ostatky budou ještě do 22:00 vystaveny k možnému projevení úcty v kapli koleje.

V pátek odpoledne budou ostatky kardinála Berana vojenským speciálem převezeny do Prahy. Po přistání se rozezní na kardinálovu počest zvony. V příštích dnech se budou moci s kardinálem Beranem rozloučit věřící na několika místech Prahy, v pondělí 23. dubna vpodvečer budou jeho ostatky uloženy v katedrále sv. Víta na Pražském hradě.

Autor:

Statutární město Ostrava
Specialista / Specialistka investičních akcí

Statutární město Ostrava
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 22 980 - 33 790 Kč