Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Celé bloky zničených domů, děti bez rodičů. Rovníková Guinea bojuje s následky ničivých výbuchů

Svět

  22:04
Bata - Obyvatelé Baty, největšího města Rovníkové Guineje, bojují s následky série explozí, která v neděli zabila nejméně 105 lidí, přes 600 dalších zranila a velkou část města srovnala se zemí. Do rádia a televize pravidelně volají lidé, kteří pátrají po rodičích ztracených dětí, nemocnice nemají dost místa na uskladnění mrtvých těl a tisíce lidí město opustily, popsala situaci na místě agentura Reuters.

Záběry z bezpilotních letounů, promítané ve státní televizi, ukazují celé bloky zničených obytných domů. Hasiči pokračovali v pátráních po tělech v sutinách, vláda vyzvala místní k darování krve a základních potřeb.

„Je tu mnoho dětí bez rodičů,“ sdělil Reuters místní učitel, který nechtěl být jmenován kvůli obavám z represí ze strany úřadů této středoafrické země. Podle vlády zapříčinily naštěstí ohně, které založili farmáři blízko vojenské základny, a nedbalé zacházení s uskladněným dynamitem.

Letecké záběry ukazují místo výbuchu.
Vojáci kontrolují, v jakém stavu je zničený dům.

Obyvatelé Baty jsou nedělními několikahodinovými explozemi silně traumatizovaní a mají strach z dalších výbuchů. „Lidé plakali, křičeli, pobíhali nebo se snažili někde zůstat, ale byla to panika. Pak jsme uviděli policejní vozy, hasiče a krvácející lidi. Bylo to hrozné,“ popsal učitel.

Lidskoprávní aktivista Alfredo Okenve, který žije v exilu v Evropě, se domnívá, že obětí by mohlo být 150 až 200, tedy mnohem více, než kolik udává vláda. Aktivisté považují Rovníkovou Guineu za jeden z nejrepresivnějších afrických států, kde jsou negativní zprávy často potlačovány, podotkla agentura Reuters.

OSN oznámila, že Světová zdravotnická organizace (WHO) a Dětský fond UNICEF mobilizovaly týmy, které budou poskytovat logistickou pomoc. První várku humanitární pomoci zaslalo do své bývalé kolonie Španělsko. Francouzské ministerstvo zahraničí oznámilo, že Francie poskytne zdravotnický materiál pro léčbu 250 pacientů, kteří utrpěli vážná zranění.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat