10. listopadu 2019 22:22 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

První kolo rumunských prezidentských voleb pravděpodobně vyhrál obhájce Klaus Iohannis

Klaus Iohannis. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Klaus Iohannis. | foto: Reuters

Bukurešť Favorizovaný dosavadní prezident Klaus Iohannis přesvědčivě vyhrál první kolo prezidentských voleb v Rumunsku. Nepodařilo se mu ale získat nadpoloviční většinu hlasů a jeho výsledek je výrazně horší, než ukazovaly předvolební průzkumy. Ve druhém kole by se proto za dva týdny měl utkat s expremiérkou Viorikou Dancialovou. Ukazují na to odhady založené na průzkumech u volebních místností.

Podle průzkumu provedeného společností IRES kandidát vládní Národní liberální strany (PNL) Iohannis získal 38,7 procenta hlasů, za ním skončila Dancialová ze Sociálnědemokratické strany (PSD) s 22 procenty. Průzkum společnosti Curs-Avangarde dal současného prezidenta také na první místo s 39 procenty a jeho hlavní konkurentce připsal 22,5 procenta.

Podle volebního střediska s k urnám dostavilo 48 procent voličů. V posledních dvou prezidentských volbách se účast v prvním kole pohybovala těsně pod 55 procenty.

Rekordní byla letos účast rumunské diaspory žijící v zahraničí. Volit tam podle agentury Reuters přišlo 660 000 lidí. Jejich hlasy ale zveřejněné průzkumy u volebních místností nezohledňují.

Šedesátiletý Iohannis označil výsledek za jednoznačnou volbu proti straně Dancialové. „Rumuni ještě nikdy nehlasovali tak rozsáhle a tak jasně proti PSD. Pro Rumunsko to znamená obrovský krok vpřed,“ řekla dnes večer hlava státu svým stoupencům shromážděným před sídlem jejího volebního střediska a vyzvala obyvatele, aby přišli do druhého kola 24. listopadu, a PSD tak definitivně vyřadili. Rumunská sociálnědemokratická strana podle kritiků, k nimž patří i Evropská unie a Iohannis, chránila politiky podezřelé z korupce.

„Jsem spokojená... jsme ve druhém kole, děkuji těm, kteří volili svým srdcem,“ uvedla pětapadesátiletá Dancialová. Zda se ale jí a jejím prostřednictvím sociálním demokratům skutečně podaří do druhého kola postoupit, není podle agentury AFP jisté.

Zabránit by jí v tom mohla právě rekordní účast Rumunů žijících v zahraničí, kteří nebývají stoupenci PSD. Mohlo by se stát, že díky nim nakonec postoupí poslanec a kandidát opozičního Svazu záchrany Rumunska (USR) Dan Barna. Ten má zatím podle průzkumů 16 procent hlasů.

Podle agentury DPA by Iohannis mohl těžit z toho, že podle průzkumů se k volbám dostavilo více obyvatel měst než venkovanů. V Rumunsku se ve městech volí spíše liberální politici, zatímco venkov dává tradičně přednost PSD.

Hlasování skončilo ve 20:00 SEČ. První oficiální výsledky by měly být známy v pondělí ráno. Pokud žádný z kandidátů nezíská nadpoloviční většinu hlasů, rozhodne se mezi dvěma kandidáty ve druhém kole, jež je stanoveno na 24. listopadu.

ČTK
Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Prof. Vladimír Tesař, zakladatel a přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Zabít nudu, nastřelit se. Na drogách jsou i školáci z dobrých rodin

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ritalin, deset tablet. Kdo se přidá?“ ptá se čtrnáctiletý školák na sociální síti ostatních kamarádů. Netrvá to ani pět...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!