Neděle 23. února 2020svátek má Svatopluk 6 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V ruském Volgogradu nejspíš zabíjela sebevražedná atentátnice

Exploze autobusu v ruském Volgrogradu. Zemřelo nejméně pět lidí, na třicet jich bylo zraněno | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Exploze autobusu v ruském Volgrogradu. Zemřelo nejméně pět lidí, na třicet jich bylo zraněno | foto: Reuters

MOSKVA Nejméně pět lidí v pondělí zabil a dalších 27 zranil výbuch v autobusu ve Volgogradu na jihovýchodě Ruska, jehož pachatelkou byla pravděpodobně sebevražedná atentátnice. Žena, která měla trhavinu na svém těle, byla podle vyšetřovatelů vdovou po jednom z extremistických vůdců. Její doklady našla policie nedaleko místa exploze.

Město Volgograd v jihovýchodním Rusku

Město Volgograd v jihovýchodním Rusku

Šéf vyšetřovatelů Vladimir Markin ruským novinářům řekl, že pachatelkou byla se vší pravděpodobností třicetiletá Naida Achijalovová z Dagestánu. Přeživší pasažéři autobusu prý potvrdili, že exploze nastala bezprostředně poté, co tato žena do vozidla nastoupila.

Achijalovová byla podle agentury ITAR-TASS manželkou jistého Dmitrije Sokolova, což byl pohlavár extremistické skupiny z dagestánské Machačkaly. Pár společně studoval na jedné z moskevských vysokých škol, kde Achijalovová přestoupila k radikálnímu islámu a k účasti v extremistické bandě zverbovala i svého muže. Za jakých okolností Sokolov zemřel, ruská média neuvádějí. Úřady prý už před rokem po dvojici vyhlásily pátrání.

Bombu mohl vyrobit manžel atentátnice

"Účastník banditského podsvětí Dmitrij Sokolov se vyznal ve výrobě improvizovaných bomb, dokonce podle předběžných poznatků mohl bomby odpalovat. Není vyloučeno, že nálož, která vybuchla v autobusu ve Volgogradu, je dílo jeho rukou," řekl agentuře Interfax nejmenovaný zdroj z řad vyšetřovatele atentátu. Dodal, že po Sokolovovi se každopádně intenzivně pátrá.

Agentura RIA Novosti napsala, že záchranáři převezli do nemocnic 27 zraněných, z nichž část je ve vážném stavu. Tři lidé bojují o život, osm lékaři umístili na jednotku intenzivní péče. Celkem v autobusu cestovalo 40 lidí. Policisté podle volgogradských médií našli na podvozku autobusu nevybuchlý granát.

Ve Volgogradě exploze ochromila prakticky veškerou městskou dopravu. Ve městě a okolí byl s platností od úterý vyhlášen třídenní smutek.

Radikálové v Rusku

Rusko se již roky potýká s islamisty, kteří na severním Kavkazu chtějí vybudovat islámský stát. Ze základen ukrytých v horách podnikají útoky zejména proti místním bezpečnostním složkám, ale i proti politikům či umírněným duchovním. Atentáty, exploze a útoky jsou v této oblasti téměř na denním pořádku. Teroristické akce ale podnikají i v samotném Rusku, a výjimkou není ani Moskva.

Velký teroristický útok zažilo Rusko naposledy v lednu 2011. Sebevražedný útočník tehdy odpálil silnou nálož na moskevském letišti Domodědovo a výbuch si vyžádal 37 mrtvých a 172 zraněných, mezi nimiž byli i cizinci. V pozadí útoku stál podle vyšetřovatelů vůdce severokavkazských teroristů Doku Umarov. Bezprostředním původcem atentátu byl podle vyšetřovatelů Achmad Jevlojev, pocházející z Ingušska.

V březnu 2010 odpálily sebevražedné atentátnice tři kilogramy trhaviny v moskevském metru. Výbuchy usmrtily 40 lidí (včetně zemřelých v nemocnici na následky zranění) a desítky dalších zranily.

Také letos Ruskem otřáslo několik menších útoků. V květnu si například čtyři mrtvé a téměř čtyřicet zraněných vyžádaly výbuchy náloží ve dvou autech v Machačkale, správním středisku autonomního Dagestánu. V srpnu si životy čtyř ruských vojáků vyžádal útok dvou sebevražedných atentátníků v čečenské metropoli Grozném.

Sebevražedné atentátnice v Rusku

 • 7. června 2000 - První sebevražedný útok dvou Čečenek v jihoruském Čečensku; zahynuli dva ruští vojáci.
 • 12. května 2003 - Dvě nebo tři útočnice odpálily ruské vládní budovy v severočečenské obci Znamenskoje, údajně na 54 mrtvých.
 • 14. května 2003 - Jedna nebo dvě sebevražedné atentátnice zaútočily v čečenské obci Ilischan-Jurt. Zahynulo 18 osob. Teroristka se údajně snažila během oslav narození proroka Mohameda prodrat k tribuně, na níž bylo celé vedení Čečenska, včetně šéfa čečenské promoskevské správy Achmata Kadyrova.
 • 5. června 2003 - Žena se odpálila v autobuse, který u severoosetského Mozdoku vezl ruské vojáky. Nejméně 20 mrtvých.
 • 5. července 2003 - Při útocích dvou sebevražedných atentátnic na moskevské letišti Tušino, kde se konal rockový festival, zahynulo 16 lidí, včetně obou atentátnic.
 • 5. prosince 2003 - Tři ženy stály údajně za útokem na vlak na trase Kislovodsk-Miněralnyje Vody ve Stavropolském kraji, který leží na hranicích s Čečenskem. Při útoku, do něhož byl zapojen i jeden muž, zahynulo 44 lidí.
 • 9. prosince 2003 - Šest lidí přišlo o život poté, co v centru Moskvy u známého hotelu Nacional sebevražedkyně v automobilu odpálila nálož.
 • 24. srpna 2004 - Dvě čečenské atentátnice stály podle ruského prokuratury za zřícením dvou ruských dopravních letadel TU-134 a TU-154, která v rozmezí 40 minut startovala z moskevského letiště Domodědovo. Při obou haváriích zahynulo 89 lidí.
 • 31. srpna 2004 - Při útoku sebevražedné atentátnice v Moskvě zahynulo nejméně deset osob.
 • 29. března 2010 - Při dvou explozích v moskevském metru zahynulo 40 lidí. Ruské ministerstvo pro mimořádné situace oznámilo, že útoky byly dílem dvou sebevražedných atentátnic.
 • 28. srpna 2012 - Sebevražedná atentátnice se odpálila v severokavkazském Dagestánu v domě vesnického islámského učence. Kromě ní přišlo o život dalších šest lidí.
 • 21. října 2013 - Nejméně pět lidí zabil výbuch v autobusu ve Volgogradu na jihovýchodě Ruska, jehož pachatelkou byla pravděpodobně sebevražedná atentátnice. Žena, která měla trhavinu na svém těle, byla podle vyšetřovatelů vdovou po jednom z extremistických vůdců.
,
Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!