Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V Rusku hoří sklad se 100 tisíci tunami munice

Svět

  19:48
MOSKVA - Ruské úřady dnes nařídily evakuaci městečka Urman v Baškortostánu poté, co začal hořet a vybuchovat muniční sklad v blízkém vojenském prostoru. Podle záchranářů, na něž se odvolává agentura Interfax, ve skladištích bylo kolem 100 000 tun výbušnin.
Ruská policie (ilustrační foto)

Ruská policie (ilustrační foto) foto: Reprofoto

Mimo jiné také granáty ráže 120 milimetrů, jejichž střepiny mohou zabíjet i na velkou vzdálenost a létat až čtyři kilometry daleko. Prezident autonomní republiky Rustem Chamitov řekl ruským novinářům, že exploze mohou trvat až tři dny. "Evakuace se týká všech obyvatel Urmanu a několika sousedních vesnic.

Čtěte také:

Celkem bylo do bezpečí odvezeno asi 5000 až 7000 osob," řekl ruským médiím představitel baškortské vlády Ilchat Safuanov. "Zatím nejsou hlášeny žádné oběti ani zranění," dodal.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné situace byla na likvidaci požáru nasazena speciální letadla s vodou a hasicími chemikáliemi a na místě jsou také speciální roboty. Kromě skladů hoří také několik domů. Letecká doprava nad oblastí byla zastavena.

V Rusku už letos jeden sklad vybuchl
Místní úřady tvrdí, že příčina požáru se vyšetřuje, ale s největší pravděpodobností vznikl samovznícením. Vojenský prostor Urman se nachází asi 100 kilometrů od Ufy, hlavního města autonomní republiky ležící na březích Volhy na jihu ruského Uralu.

Obdobné havárie nejsou v Rusku ničím neobvyklým. Naposledy došlo k výbuchu muničního skladu letos v dubnu na vojenské základně v oblasti města Lipecku asi 500 kilometrů jihovýchodně od Moskvy. Tehdy exploze zabily čtyři lidi.

V listopadu 2009 vybuchl muniční sklad v Uljanovsku asi 900 kilometrů východně od Moskvy s bilancí deset mrtvých. Asi 3000 lidí musely být evakuovány.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!