Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Rusku klesl denní přírůstek nakažených, drží se ale nad 10 tisíci. Británie hlásí nejvyšší počet obětí v Evropě

Ruská policie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruská policie. | foto: Kirill ZykovČTK

MOSKVA V Rusku v pondělí klesl denní přírůstek nakažených, ale už třetí den za sebou se drží nad hranicí 10 000. Celkově je tak v zemi už více než 150 000 registrovaných infikovaných. Přibylo 95 mrtvých pacientů s koronavirem, což je proti údajům za neděli o 19 více. Informoval o tom v úterý krizový štáb. V Británii podle statistik zemřelo od počátku epidemie více než 32 tisíc lidí, země je nově nejvíce postiženým v Evropě.

Za pondělí přibylo v Rusku 95 mrtvých pacientů s koronavirem, což je proti údajům za neděli o 19 více. Informoval o tom v úterý krizový štáb.

Za pondělí se koronavirus SARS-CoV-2 potvrdil u dalších 10 102 testovaných. Od rekordního údaje 10 633 nově nakažených zjištěných v sobotu jde o druhý pokles denního přírůstku. V neděli byl test pozitivní u 10 581 lidí. V zemi se 146 miliony obyvatel bylo doposud potvrzeno 155 370 případů nakažení koronavirem.

Zatímco v posledních dvou dnech klesal počet nově infikovaných, přibývalo naopak úmrtí, i když relativně mírně. V pondělí v souvislosti s nemocí covid-19, vyvolávanou koronavirem, zemřelo v Rusku 95 pacientů, v neděli to bylo 76 a v sobotu 58. Celkem dosud v zemi podle krizového štábu zemřelo 1451 infikovaných osob.

Ruský zdravotník vchází do nemocnice v Moskvě.
Ruská policie před Chrámem Vasila Blaženého v Moskvě.


Ruské úřady zároveň registrují zvýšení denního počtu uzdravených pacientů - z nedělních 1456 na pondělních 1770. Vyléčených je nyní už dohromady 19 865.

Na pondělním zvýšení počtu nakažených se nejvíce, více než polovinou, opět podílela Moskva, která je epidemií nejvíce zasažena. V ruské metropoli přibylo 5714 pozitivně testovaných - přibližně stejně jako v neděli - a celkový počet stoupl na 80 177.

Smutné vedení Británie

S podezřením na onemocnění covidem-19 zemřelo v Británii od počátku epidemie více než 32 000 lidí. Vyplývá to z dat, kterév úterý zveřejnil britský statistický úřad ONS. 

Podle nich je tak Spojené království zemí s nejvyšším počtem obětí v Evropě. V pondělí britský ministr zdravotnictví informoval o 28 734 zemřelých s covidem-19. Naznačil ale, že skutečný počet mrtvých je pravděpodobně vyšší. Úterní vládní bilance zatím není k dispozici.

Podle statistického úřadu do 24. dubna v Anglii a Walesu zemřelo 29 648 lidí, jejichž úmrtní list obsahuje zmínku o nemoci, kterou způsobuje koronavirus SARS-CoV-2. Pokud se započtou i data o zemřelých ve Skotsku a Severním Irsku, vzroste bilance na 32 313 mrtvých s covidem-19.

Data statistického úřadu znamenají, že v Británii zemřelo s nemocí, kterou koronavirus způsobuje, více lidí než v Itálii. Ta v pondělí hlásila 29 079 úmrtí souvisejících s nákazou koronavirem. Agentura Reuters ale upozornila, že Itálie do své statistiky zahrnuje jen potvrzené případy. V datech z ONS jsou zahrnuta i úmrtí lidí, u kterých bylo jen podezření na covid-19.

Ministr zdravotnictví Matt Hancock v pondělí uvedl, že s covidem-19 v zemi zemřelo 28 734 lidí. Británie začala minulý týden uvádět v bilanci nejen zemřelé z nemocnic, ale i mrtvé ze zařízení, která pečují o seniory, a z domácností.

Španělsko: počty úmrtí pod hranicí 200 za den

Ve Španělsku zemřelo za den 185 lidí s koronavirovou infekcí. Informovalo o tom v úterý španělské ministerstvo zdravotnictví. Už třetí den v řadě je tak nárůst počtu zemřelých menší než 200. Dohromady eviduje země s 47 miliony obyvatel 25 613 obětí, což je třetí nejvyšší počet v Evropě po Británii a Itálii.

V pondělí i v neděli španělské ministerstvo hlásilo shodně 164 nových úmrtí. Nejvíce jich Španělsko zaznamenalo 2. dubna: 920.

Celkový počet diagnostikovaných případů nákazy ve Španělsku vzrostl za posledních 24 hodin o 1318 na nynějších 219 329. Španělsko tak nadále patří mezi koronavirem nejhůře zasažené země světa, co do počtu nakažených jej překonaly pouze Spojené státy. Ve Španělsku se však už také 123 486 infikovaných vyléčilo.

„Čísla jsou příznivá. Vše nasvědčuje tomu, že jsme velmi dobře připraveni na proces změn, který chceme uskutečnit v několika příštích dnech,“ řekl dnes šéf španělského krizového štábu Fernando Simón.

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Novinář Luboš Xaver Veselý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Radim Mazanec z Neuromuskulárního centra Neurologické kliniky ve Fakultní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...