Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Rusko pobouřila operní inscenace, zobrazující Ježíše jako erotického hrdinu

Vladimír Putin

  17:02
MOSKVA - Ruský ministr kultury propustil ředitele divadla v Novosibirsku, jehož inscenace opery Tannhäuser německého skladatele Richarda Wagnera pohoršila vlivnou ruskou pravoslavnou církev. Autoritám a církvi vadil především fakt, že Ježíš Kristus byl zpodobněn jako hrdina erotického filmu.

Rusko pobouřila kontroverzní inscenace opery. Na pomoc už kráčí Putin, zatím pouze na transparentu. foto: ČTK

Soubor novosibirské opery se v minulých týdnech dostal pod palbu kritiků za způsob, jakým zasadil do reálií moderní doby Wagnerovu romantickou operu. Režisér Timofej Kuljabin pojal osobu Ježíše Krista jako hrdinu erotického filmu, jehož režisérem se stal Tannhäuser jako hlavní hrdina opery. Proti kontroverznímu pojetí klasického díla v neděli před budovou divadla demonstrovalo několik tisíc lidí, podle nichž je sporná inscenace urážkou křesťanů.

Kontroverzní představení vyvolalo bouřlivé protesty místního pravoslavného biskupa a režisér a ředitel divadla byli pohnáni před soud za urážku víry. Mnoho představitelů ruského kulturního života ale naopak soudobé pojetí opery z 19. století bránilo.

Lidé protestují proti opeře.

Putin, nacismus i podpora separatistů

Mnoho z protestujících mávalo vlajkami, na kterých byly vidět na příklad podobizny ruského prezidenta Vladimira Putina na ruské národní trikoloře, ale také černé a oranžové pruhy takzvané svatojiřské stuhy. Ta se považovala za symbol památky vítězství nad nacismem ve druhé světové válce. Nyní se nosí na výraz podpory proruským separatistům bojujícím na Ukrajině.

Ruská cenzura zakázala zprávy o sebevraždách lidí s rakovinou

„Pravoslaví je základem velké ruské kultury,“ stálo na jednom z transparentů. Ruský ministr kultury Vladimir Medinskij mezitím ředitele Novosibirské státní opery a baletu Borise Mezdriče zbavil funkce. Vystřídá jej Vladimir Kechman, ředitel Michajlovského divadla v Petrohradě. Kechman státním médiím sdělil, že bude šéfovat oběma divadlům.

Ochlasta a pijan jako představitel církve

Obdobný skandál před několika týdny vypukl v Iževsku na východě evropské části Ruska. V jeho centru se ocitla inscenace Puškinovy povídky Vánice v místním Ruském dramatickém divadle. Mnich iževského kláštera Svatého Michala Vladimir Andrianov si úřadům postěžoval, že pravoslavný kříž, který se objevuje na scéně, má „urážlivou podobu“.

Za nepřípustné rovněž označil, že pop, který je jednou z postav povídky, je znázorněn jako vyděrač a pijan. Andrianov požadoval zákaz hry a veřejnou omluvu v médiích, jinak prý bude následovat žaloba.

Rusko v minulých třech letech přijalo několik sporných zákonů, které výrazně zpřísňují tresty za útoky proti náboženskému přesvědčení a pravoslavné víře. Zostření legislativy následovalo zejména po hlučném představení skandální punkové skupiny Pussy Riot v hlavním moskevském pravoslavném chrámu z února 2012.

Autoři: ,