Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Rusku padly vysoké tresty za velezradu. Muži prý předali tajnou informaci americké rozvědce

Svět

  15:58
MOSKVA - Ruský vojenský soud vynesl mnohaleté tresty vězení za velezradu, které se měli dopustit pracovník antivirové firmy Laboratorii Kasperskogo (na Západě známé jako Kaspersky Lab) a vysoký úředník tajné služby FSB. Oznámila to v úterý agentura TASS. Podle nepotvrzených informací spolupracovali s rozvědkou USA.
Soudcovské kladívko (ilustrační foto)

Soudcovské kladívko (ilustrační foto) foto: Shutterstock

K dvaadvaceti letům vězení se zpřísněným režimem byl odsouzen šéf operativní správy Střediska informační bezpečnosti FSB plukovník Sergej Michajlov a ke čtrnácti letům Ruslan Stojanov, vedoucí pracovník společnosti Kaspersky Lab. Ve vězení jsou od ledna 2017.

Hacker i agent v jedné cele. Vysokým činitelům ruské tajné služby hrozí přísné tresty

Podle soudních spisů, na které se ruská agentura odvolává, byli usvědčeni z předání tajné informace zahraniční rozvědce. O jakou informaci šlo, zpráva neupřesňuje.

Michajlov přišel o hodnost plukovníka a Stojanov o „zvláštní hodnost majora policie“, kde pracoval do roku 2006, uvedla agentura RIA Novosti. Oba byli rovněž odsouzeni k vysoké pokutě. Rozsudek je nepravomocný.

Proces probíhal neveřejně

Proces byl neveřejný a zveřejněn směl být jen verdikt, uvádějí ruská média. Do kauzy jsou údajně zapleteni ještě Michajlovův podřízený Dmitrij Dokučajev a obchodník Georgij Fomenkov. Jejich případ bude vojenský soud projednávat zvlášť.

Známá ruská softwarová společnost Kaspersky Lab je na Západě podezírána ze spolupráce s ruskými tajnými službami. Její zakladatel Jevgenij Kasperskij, absolvent školy sovětské rozvědky KGB, byl loni v lednu zařazen na sankční seznam USA. Firma koncem roku 2017 zažalovala americkou vládu kvůli tomu, že v obavách z možné špionáže zakázala používání jejích produktů v úředních počítačích.

Před užíváním antivirového softwaru Kaspersky Lab varovalo i britské Národní středisko kybernetické bezpečnosti (NCSC) nebo izraelská tajná služba. Ruská společnost ale popírá, že by Kremlu se špionáží pomáhala. Tvrdí, že se stala obětním beránkem rostoucího napětí mezi Washingtonem a Moskvou.

Autor:

Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz
Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz

Řekněme si to na rovinu – za plenky pro ty naše miláčky vydáme za rok z peněženky víc než dříve za kabelky. Zvlášť, když pro ně chceme ty nejlepší...