Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

V Rusku se konají regionální volby, roste nespokojenost s vládnoucí prokremelskou stranou

Po celé Ruské federaci v neděli probíhaly komunální volby. foto: AP Photo

Moskva - Ruští voliči v neděli hlasují v místních volbách, které jsou vnímány jako velký test pro vládnoucí prokremelskou stranu Jednotné Rusko. Hlasování rozhodne o složení řady regionálních parlamentů a městských rad, zároveň se také konají volby části gubernátorů a doplňovací volby do Státní dumy, dolní komory parlamentu.
  9:53

Hlasování přichází poté, co byl 20. srpna hospitalizován opoziční vůdce Alexej Navalnyj. Ten je v současné době v nemocnici v Berlíně a němečtí experti uvedli, že byl s největší pravděpodobností otráven.

Spolupracovníci Navalného obviňují ruského prezidenta Vladimira Putina, že dal k otravě opozičníka příkaz, což Kreml rezolutně odmítá. Navalnyj před místními volbami podporoval klíčové soupeře Jednotného Ruska, které označil za „stranu podvodníků a zlodějů“.

Tým Navalného vyzýval Rusy, aby hlasovali takticky a podpořili ty kandidáty, kteří mají největší šanci porazit politiky z prokremelské strany. V některých oblastech se jedná o lidi přímo spojené s Navalným, v jiných regionech o komunisty či nacionalisty, uvedla stanice BBC. Spolupracovníci Navalného se domnívají, že tato kampaň mohla být důvodem útoku na opozičníka.

Na příští rok jsou v Rusku plánovány parlamentní volby a mezi voliči roste nespokojenost se stranou Jednotné Rusko kvůli nepopulární důchodové reformě, klesajícím příjmům a korupci.

Prokremelská strana utrpěla před rokem v regionálních volbách ztráty, ve většině regionů však dokázala parlamentní křesla obhájit. Volby v Moskvě byly silně zpochybňovány a vyvolaly masové protesty.

Ruská volební komise kvůli koronavirové krizi dovolila tentokrát voličům hlasovat v pátek a v sobotu předčasně, dnešek je ale pro desítky milionů voličů hlavním hlasovacím dnem. Otevřeno je více než 56.000 volebních místností, které jsou rozprostřeny přes 11 časových pásem. Rozložení voleb do tří dnů kritizovala opozice, protože podle ní je v takovém případě větší prostor pro případnou manipulaci hlasování.

Podle agentury DPA jsou noví gubernátoři voleni v 18 regionech, v 11 dalších hlasují voliči o složení místních parlamentů a ve 22 městech rozhodují o nové podobě městských rad. V dalších oblastech se volí poslanci Státní dumy.

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat