8. září 2019 7:18, aktualizováno  21:22 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Rusku se uzavřely volební místnosti. Moskva i Petrohrad se potýkaly s nízkou volební účastí, přišlo okolo 17 % lidí

Po celé Ruské federaci v neděli probíhaly komunální volby. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Po celé Ruské federaci v neděli probíhaly komunální volby. | foto: AP Photo

MOSKVA V ruském hlavním městě se v neděli večer zavřely volební místnosti, v nichž voliči rozhodovali o složení příštího městského zastupitelstva. Přestože komunální volby se konaly ve více než 80 regionech Ruské federace, hlasování v Moskvě vyvolává v médiích i v Kremlu největší pozornost. Očekávají se zejména výsledky vládní strany Jednotné Rusko, která se potýká s poklesem popularity.

Ukazatelem nálady Moskvanů je podle sociologů i volební účast, která je zřejmě nižší, než se čekalo. Hodinu před uzavřením uren v 18:00 SELČ se pohybovala kolem 17 procent. Podle agentury Interfax se první předběžné výsledky očekávají kolem 22:00 SELČ, konečné výsledky mají být k dispozici v pondělí.

Dle Miroslava Karase, zpravodaje ČT v Rusku, bylo volební komisí ohlášeno, že celkem k volbám přišlo okolo 33% občanů. Informace zazněla v pořadu Horizont ČT24.

Ruský prezident Vladimir Putin během nedělních voleb.
Lídr opozice Alexej Navalnyj také přišel odevzdat svůj hlas.

Moskevské zastupitelstvo, kde mělo dosud většinu Jednotné Rusko, se obmění více než z poloviny. Má 45 míst, z nichž jen ve dvaceti případech radní svůj post obhajují. Na každý mandát kandidovalo v průměru pět lidí. Opoziční politici ale mezi nimi často nejsou, protože městská volební účast více než padesáti z nich zakázala kandidovat kvůli údajným formálním nesrovnalostem při registraci. Přes sedm milionů lidí tedy mělo možnost vybrat z 225 kandidátů.

Zahraniční pozorovatelé na ruské místní volby pozváni nebyli. Podle dosavadních informací k vážným porušením volebních zákonů během hlasování nedošlo. V Moskevské oblasti místní komise doporučila zrušit kvůli podvodům volby v jednom okrsku obce Sergijev Posad vzdálené asi 55 kilometrů severovýchodně od hlavního města.

Nespokojenost opozice vyústila koncem července a v srpnu v sérii protestních demonstrací, radnicí většinou nepovolených. Následoval tvrdý policejní zásah, při němž bylo zadrženo kolem 1500 lidí. Deset lidí bylo obžalováno z organizování nepokojů, pět z nich už dostalo několikaleté tresty.

Média, veřejnost i Kreml bude v nedělních volbách zajímat především výsledek vládní strany Jednotné Rusko, která se v poslední době potýká s poklesem popularity. Vážným varováním byly minulé místní volby v září 2018, v nichž strana v několika regionech překvapivě neuspěla, v jednom její kandidát boj o post gubernátora vzdal a v dalším byly kvůli podvodům volby zrušeny.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTROMECHANIK VE VÝROBĚ

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 20 000 - 24 000 Kč