1. ledna 2010 19:22 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Rusku se poprvé po mnoha letech objevila satira. Střílí si z 'vůdců'

Křepčící Vladimir Putin a Dmitrij Medveděv v satirickém klipu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Křepčící Vladimir Putin a Dmitrij Medveděv v satirickém klipu | foto: Reprofoto

MOSKVA Na ruské obrazovce se po dlouhé přestávce opět objevila parodie nynějších vládců země, prezidenta Dmitrije Medveděva a premiéra Vladimira Putina. V silvestrovském pořadu jindy vždy loajální První kanál odvysílal kreslený klip s komickými postavičkami šéfů státu a vlády, pějícími kuplet s žertíky na účet oligarchy Děripasky, dosud nepostaveného evropského plynovodu Nabucco, ukrajinských potíží s placením plynu či nepovedené koupě automobilky Opel.

Ostrá politická satira zmizela z ruských obrazovek už před lety a od těch dob média budovala obraz Putina nejen jako státníka, ale i jako neohroženého dobrodruha, sestupujícího v ponorce do vodních hlubin či prohánějícího se ve stíhačce po nebi. Pokud už bývalý agent tajné služby nestřílel na střelnici, nedával na žíněnce lekce z juda či nelovil na Sibiři, vysvlečen do půl pasu, samozřejmě s tělem hrajícím svaly.

Medveděv, který Putina předloni vystřídal v Kremlu, se sice také jako jeho předchůdce ukázal na lyžích či v kokpitu stíhačky, nicméně zjevně dává přednost blogování na internetu o modernizaci Ruska. Žertovat, byť nevinně, si dosud nikdo netroufal.

K ruské tradici spíš patří, že hlava státu se nekritizuje, přinejmenším během pobytu v Kremlu. Jemný humor na Putinův účet coby premiéra sice občas prosvítá z řádků tisku, ale hodně opatrně. Názory na počin, soudě podle diskuse uživatelů internetu, sahají od nadšení po hlubokou skepsi. "Super! Smál jsem se, až mi tekly slzy," svěřil se chlapík s přezdívkou "berezaos".

Šťouralové však usoudili, že nešlo o nic více než o "politicky korektní" imitaci satiry, provládní propagandu a snahu zvýšit popularitu vládnoucího tandemu, jak se sluší na státní televizi. "Vážně moc srandovní. Ale prosím přestaňte! Šprýmy, jak líbat pánům zadnice, jsou otravné," požádal uživatel s přezdívkou "vox populi".

ČTK