Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Rusku se prodávají vyřazené stíhačky MiG-31 za 360 Kč

Svět

  22:13
MOSKVA - Úředníci v Nižním Novgorodu řeší kuriózní případ. Nedávno totiž byly prodány čtyři kusy vyřazených stíhaček MiG-31 za 612 rublů, což je zhruba 360 korun. Kancelář generálního prokurátora oznámila, že čtyři migy přidali na seznam zařízení k prodeji nejmenovaní úředníci z místního zastoupení úřadu pro správu státních hmotných rezerv.

Stíhací letouny nebyly funkční, jednalo se pouze o trupy bez motorů a elektronického vybavení. Přesto je částka, za kterou byla letadla prodána, směšná. Jejich skutečná hodnota je totiž odhadována na 116 milionů rublů za kus. Dnes o tom informoval server Novinky.cz.

Stíhačky takto levně koupila společnost Metalsnab, která podle policie ani neměla oprávnění k nákupu vojenského zařízení.

V Rusku je podobný ilegální prodej vyřazeného armádního zařízení poměrně běžnou záležitostí. K pochybným majitelům se dostávají tanky, helikoptéry i válečné lodě. Podle serveru ruského deníku Pravda tak přišel federální rozpočet o 466 milionů rublů (přibližně 300 milionů korun).

Autor:

Mohlo by vás zajímat