28. dubna 2016 9:47, aktualizováno  11:13 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Rusku zadrželi sestru Savčenkové, policie jí zabavila pas

Sestra Nadiji Savčenkové Vira. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sestra Nadiji Savčenkové Vira. | foto: ČTK

MOSKVA Vira Savčenková, sestra v Rusku vězněné ukrajinské letkyně Nadiji Savčenkové, nesmí opustit ruské území kvůli obvinění z údajné urážky soudu. Oznámila to v noci na čtvrtek ruská média. Ukrajinský prezident Petro Porošenko nařídil ministerstvu zahraničí, aby se zasadilo o její návrat do vlasti.

Vira byla ve středu na návštěvě své sestry ve věznici v západoruském Novočerkassku, kde si Nadija Savčenková odpykává trest 22 let vězení za údajný podíl na smrti dvou ruských novinářů. Když se chtěla Vira vrátit na Ukrajinu, byla na hranicích zadržena a ruští policisté jí odebrali pas. Podle ruských médií je důvodem zatykač, vydaný za údajnou urážku ruského soudu.

‚Čečenský případ‘

Soud v čečenské metropoli Grozném prý Vira Savčenková urazila během procesu se dvěma Ukrajinci Mykolou Karpjukem a Stanislavem Klychem. Oba jsou v Čečensku souzeni za údajnou účast v bojích proti ruským vojákům v polovině 90. let minulého století.

Podle nepotvrzených informací byla Vira Savčenková převezena ukrajinským diplomatickým vozidlem na ukrajinský generální konzulát v ruském Rostově na Donu, kde očekává další vývoj událostí. Ruská oficiální místa zatím na incident nereagovala.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko vyzval kyjevské ministerstvo zahraničních věcí, aby učinilo vše pro návrat zadržené Viry Savčenkové na Ukrajinu. Podle agentury Reuters ukrajinský prezident informoval i své zahraniční partnery.

Savčenková u soudu.
Marija Savčenková.

Zablokovali diplomatické auto

Mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí obvinil ruskou policii, že ukrajinské diplomatické vozidlo na hranicích zablokovala a znemožňovala mu odjet. „Doufám, že zadržení Viry Savčenkové neznamená nový problém s rukojmím, za jehož osvobození budeme bojovat,“ konstatoval mluvčí Dmytro Kuleba.

Rozhovor s Virou

Vira Savčenková je mladší sestrou čtyřiatřicetileté Nadiji, která se po svém zadržení v Rusku stala ukrajinskou národní hrdinkou a poslankyní ukrajinského parlamentu. Nadiju v červnu 2014 zadrželi východoukrajinští separatisté, když údajně naváděla ukrajinskou minometnou palbu do prostoru, kde se nacházeli ruští žurnalisté. Savčenková vinu za jejich smrt popírá a tvrdí, že byla do Ruska unesena.

Vydání na Ukrajinu

Politické řešení o vydání v Rusku vězněné letkyně Nadiji Savčenkové na Ukrajinu už padlo, formality si ale ještě několik týdnů vyžádají, řekl ve čtvrtek novinářům v Kyjevě advokát Savčenkové Mark Fejgin. „Práce obhajoby už v tomto okamžiku skončila, teď se jedná o předání,“ řekl obhájce.

Podle Fejgina už Savčenková v ruském vězení dostala sadu dokumentů, jejichž vyplnění je nezbytné k vydání na Ukrajinu. Z dostupných informací není zřejmé, zda Ukrajinka bude do vlasti předána, aby si tam odpykala zbytek trestu, nebo zda bude vyměněna za ruské vojáky odsouzené v Kyjevě.

Bude-li Savčenková vydána Ukrajině k odpykání svého trestu, ocitne se podle právníků nepochybně okamžitě na svobodě. Po svém zatčení byla totiž v nepřítomnosti zvolena poslankyní ukrajinského parlamentu a ve vlasti požívá imunity.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
VÝVOJOVÝ JUNIOR KONSTRUKTÉR

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč