16. února 2012 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Rusku zakázali plyšákům demonstrovat

Plyšáci (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plyšáci (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

MOSKVA Ruské úřady v Barnaulu na západní Sibiři nejsou ochoty povolit žádnou demonstraci a teď, před prezidentskými volbami, nesmějí proti režimu protestovat už ani panáčci z čokoládových vajíček a dětských stavebnic, ani další hračky.

Za "poctivé volby" mělo podle oficiálně podané žádosti v sobotu na místní Leninově třídě a na náměstí Sovětů demonstrovat skoro 250 hraček: stovka panáčků z vajíček, další stovka ze stavebnic, k tomu dvacítku figurek vojáčků, 15 plyšáků a deset mašinek.

Žádost ale radnice smetla ze stolu. "Souhlas nemůže být udělen z důvodu zmatení pojmů zákona, upravujícího pořádání mítinků... Předměty, které mají být využity, je záhodno posuzovat stejně jako plakáty a transparenty pouze jako prostředky vizuální agitace, ale nikterak jako samé účastníky," zněla oficiální odpověď koordinátorovi občanského sdružení Golos Sergeji Andrejevovi, který výtvor úředního šimla podstoupil médiím.

ČTĚTE TAKÉ:

Ještě v prosinci, kdy se po parlamentních volbách zdvihla v Rusku nebývalá vlna protestů proti vládě Vladimira Putina, barnaulské úřady dělaly vše možné, aby ve městě žádné demonstrace nepřipustily. Občanští aktivisté odpověděli v lednu dvěma "nanoprotesty", tedy shromážděním panáčků a hraček s přilepenými transparenty typu "Bývaly horší časy, ale ne tak mizerné!" či "Zatkli Kena!" (partnera panenky Barbie).

"Jestli úřady omezují naše ústavní právo na svobodu shromažďování, pak na práva hraček ještě nesáhly," prohlásil tehdy jeden z organizátorů Andrej Těslenko.

S akcí, budící všeobecné pobavení, si policie skutečně zprvu nevěděla rady. Následně se tak obrátila na prokuraturu a ta varovala strůjce "nanoprotestů", že za další nepovolenou akci budou pohnáni k odpovědnosti. A tak zamířila na barnaulskou radnici absurdní žádost.

Za nepovolenou demonstraci v Rusku hrozí pokuta nebo až patnáctidenní vězení.

Barnaul

Barnaul

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!