Pondělí 27. ledna 2020svátek má Ingrid 3 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Rusku zatkli autora virtuálního procesu s Putinem. Hrozí mu postih za urážku prezidenta

Ruský prezident Vladimir Putin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský prezident Vladimir Putin. | foto: ČTK

Moskva V ruském Tatarstánu policisté zatkli autora virtuálního soudního procesu s "bývalým prezidentem" Vladimirem Putinem. Karim Jamadajev, který se na internetu představil v roli soudce, byl zadržen ve městě Naberežnyje Čelny kvůli "výzvám k terorismu", uvedl zpravodajský server Newsru.com.

Aktivistovi také hrozí postih za urážku hlavy státu kvůli zmíněnému videu. To sice začíná upozorněním, že jde o zcela smyšlené umělecké dílo a případná shoda se skutečnými osobami je čistě náhodná, nicméně Jamadajev v něm hraje soudce, který v roce 2022 - rok po lidové vzpouře proti zkorumpovanému režimu - vynáší verdikt nad „bývalým prezidentem“ a jeho spolupracovníky, mluvčím Dmitrijem Peskovem a šéfem státní ropné společnosti Igorem Sečinem.

Smyšlený Peskov se podle „vyšetřovacího spisu“ přiznal a svědčil, že činnost bývalého prezidenta „zcela odporovala zájmům občanské společnosti“. I tak ale dostal, stejně jako Sečin, trest smrti od soudce, který jej také vlastnoručně vykonal velkou sekyrou, už ale mimo záběr kamer.

Virtuální Putin se v dané epizodě slibovaného internetového seriálu rozsudku nedočkal. Druhý díl se podle Jamadajeva nepodařilo natočit, protože po zveřejnění prvního dílu následovala domovní prohlídka. I tak prý ale hodlá natočit ještě 3049 dílů.

Portál Newsru.com připomněl, že Jamadajev byl loni v březnu odsouzen na 28 dnů do vězení za to, že u sídla vyšetřovatelů zřídil náhrobek s Putinovou fotografií na protest proti snahám odříznout ruský internet od zbytku světa.

Premium

Léčil jsem lidi homeopatií. Pak jsem zjistil, že funguje jinak, než mi říkali

Profesor Edzard Ernst, odborník na testování účinnosti alternativní medicíny,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Homeopatie je přes dvě stě let stará medicína. Znamená to, že patří do starého železa, nebo má stále co nabídnout?...

Premium

Žádný strach z viru, nejsme Čína, krotí vášně hlavní hygienička

Čínská chřipka a hlodavci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před sedmnácti lety svět zasáhla epidemie SARS. Viru, který způsobuje náhlý kolaps dýchání. Zemřelo skoro 800 lidí,...

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...