Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zemřel ruský maršál a pučista proti Gorbačovovi Jazov, velel i okupačním vojskům v Československu

Maršál Dmitrij Jazov s Vladimirem Putinem na snímku z roku 2014. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Maršál Dmitrij Jazov s Vladimirem Putinem na snímku z roku 2014. | foto: CC BY 3.0: Kremlin.ru; Wikimedia

Moskva V Moskvě v úterý zemřel maršál Dmitrij Jazov, někdejší sovětský ministr obrany a jeden z hlavních pučistů, kteří se v roce 1991 postavili proti prezidentu Michailu Gorbačovovi. Agentura Interfax s odkazem na prohlášení ruského ministerstva obrany oznámila, že zemřel ve věku 95 let po dlouhé nemoci. V letech 1979 až 80 Jazov velel sovětským okupačním vojskům v Československu.

Ministrem obrany Sovětského svazu se stal dva dny po skandálním přistání letounu Mathiase Rusta u bran Kremlu a tuto funkci zastával v letech 1987 až 1991, tedy v době stahování sovětských vojsk z Afghánistánu. Maršálem se stal v roce 1990 a po neúspěšném pokusu o převrat ze srpna následujícího roku musel odejít do penze.

Pokus o puč selhal poté, co tisícovky lidí vyjádřily svůj nesouhlas se zastánci tvrdé linie a podpořily směřování k demokracii. V čele demokratizačního hnutí stál pozdější ruský prezident Boris Jelcin a ten v roce 1994 pučisty amnestoval.

„Jako ministr obrany měl Dmitrij Jazov v srpnu 1991 v rukou dostatek nástrojů, aby změnil běh dějin. Nevyužil je - a tím vstoupil do dějin,“ napsal v nekrologu k úmrtí posledního sovětského maršála list Kommersant. Připomněl, že krajně konzervativní Jazov se za svou roli v puči kál.

Současný prezident Vladimir Putin roku 2004 Jazova vyznamenal řádem, který se uděluje za „výkony v prospěšných sociálních činnostech“.

Po Jazovově smrti jako posledního sovětského maršála zbývá z někdejších pučistů naživu podle agentury AFP už jen Oleg Baklanov, který býval v Sovětském svazu ministrem všeobecného strojírenství (z této funkce řídil raketový a kosmický průmysl) a později tajemníkem komunistické strany pro obranu.

Jazov se jako ministr obrany podílel potlačování hnutí směřujících k nezávislosti sovětských republik. Loni soud v litevském Vilniusu odsoudil Jazova v nepřítomnosti k deseti letům vězení za válečné zločiny a zločiny proti lidskosti. Dopustil se jich podle verdiktu v lednu 1991, kdy při útoku sovětských vojáků proti vilniuskému televiznímu centru zahynulo 14 lidí a dalších více než 700 utrpělo zranění. Incident tehdy urychlil proces rozpadu Sovětského svazu.

Maršál měl také podíl na krvavém potlačení hnutí za nezávislost Ázerbájdžánu v lednu 1990; tehdejší „černý leden“ si vyžádal nejméně 147 mrtvých civilistů a na 800 zraněných. Podle jednoho z někdejších vůdců hnutí za nezávislost Issu Gambara zesnulý maršál „zůstane v paměti ázerbájdžánského lidu zločincem“, uvedla AFP.

Jazov vstoupil do Rudé armády v 17 letech za druhé světové války, kterou přežil navzdory četným zraněním. Střepina z vybuchlého granátu mu zůstala v hlavě až do smrti.

Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

Pavel Dlouhý, primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

Vítězka soutěže Peče celá země Petra Burianová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz