3. dubna 2018 14:41 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Rusku zrušili volbu starosty čtvrtého největšího města. Favorit kritizoval Putina

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 15Diskuse
Starosta Jekatěrinburgu Jevgenij Rojzman. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Starosta Jekatěrinburgu Jevgenij Rojzman. | foto: ČTK

Moskva Ruští poslanci z oblastního sněmu v úterý odhlasovali zrušení přímých voleb starosty Jekatěrinburgu, metropole Uralu. V čele čtvrtého největšího ruského velkoměsta, ležícího asi 1500 kilometrů východně od Moskvy, v současnosti stojí opoziční politik Jevgenij Rojzman, který v roce 2013 nečekaně hladce porazil kandidáta vládní strany Jednotné Rusko. Jako starosta proslul tím, že si troufal kritizovat i prezidenta Vladimira Putina i místního gubernátora, či naopak se zastat opozice a novinářů.

K volbě nového starosty, která se měla konat letos, již nedojde, namísto toho jej vyberou místní zákonodárci z uchazečů, doporučených výběrovou komisí. V Rusku si starostu volí již méně než deset měst, zatímco zbývající přešla ke jmenování.

Zrušení voleb odhlasovali oblastní zákonodárci v poměru 42 ku čtyřem hlasům. V rozpravě zazněl argument, že tento krok ušetří peníze i umožní lépe řešit ekonomické problémy. „V oblasti by měl být jen jeden politik - gubernátor Jevgenij Kujvašev,“ zdůraznil poslanec Jednotného Ruska Andrej Korobejnikov podle serveru Newsru.com. Právě Kujvašev zrušení přímých voleb starosty navrhl.

„Když mluví o úsporách, zapomínají, že volby stojí 150 milionů rublů (asi 54 milionů Kč) jednou za pět let, zatímco na gubernátorovo public relation se každý rok utrácí 500 milionů (asi 179 milionů Kč),“ poznamenal Rojzman. Konkurzu na šéfa města se zúčastnit nehodlá, ale ani nemíní zápas vzdát: chce se soustředit na blížící se volby do městského sněmu.

Probíhají protesty, Kreml se viny zříká

Kreml se zdržel vyjádření s tím, že zrušení voleb je v kompetenci oblastního sněmu.

Proti zrušení přímých voleb starosty v Jekatěrinburgu v pondělí protestovalo podle aktivistů několik tisíc lidí, podle místních úřadů asi 1700 demonstrantů. Město má skoro půldruhého milionu obyvatel.

Rojzman chtěl loni kandidovat na gubernátora, ale úřady jej k volbám nepustily. Pětapadesátiletého politika mnohá ruská média označují za kontroverzní postavu, proslul nekompromisním, často krutým a bezohledným bojem proti šíření drog. V sovětské éře byl ve vězení kvůli podvodům, vysokou školu studoval 18 let. Je spisovatelem a básníkem, malířem a šampionem Ruska v závodech terénních automobilů.

Lidovky.cz, ČTK
  • 15Diskuse