Sobota 25. ledna 2020svátek má Miloš -4 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V americkém Senátu formálně začal impeachmentový proces s Trumpem

Prezident Donald Trump. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Donald Trump. | foto: Reuters

Washington V Senátu Spojených států ve čtvrtek formálně začal impeachmentový proces s prezidentem Donaldem Trumpem, když hlavní zástupce Sněmovny reprezentantů Adam Schiff přečetl senátorům znění ústavní žaloby. Tu proti Trumpovi sněmovna vznesla, protože ho viní ze zneužití úřadu a obstrukcí vůči Kongresu.

Prezident označuje impeachment, v němž mu hrozí zbavení moci, za politický hon na čarodějnice. Dnes podle agentury AFP prohlásil, že je přesvědčen o brzkém ukončení procesu.

Čtení ústavní žaloby je vnímáno jako formální začátek procesu, ve kterém Senát prezidenta pravděpodobně osvobodí. Skutečné zahájení procesu je stanoveno na nadcházející úterý. Americká média ke čtvrtečnímu dění v Senátu poznamenávají, že je to nezbytný procedurální postup před oficiálním začátkem procesu.

Dalším dnešním krokem v Senátu byla přísaha předsedy Nejvyššího soudu USA Johna Robertse, který na proces v horní komoře Kongresu bude dohlížet. Robertse do jednacího sálu formálně uvedla čtyřčlenná skupina senátorů, z nichž dva byli demokraté a dva republikáni. Následně přísahu složili i senátoři, kteří slib nestranného posuzování případu stvrdili podpisem. CNN nejprve uvedla, že přísahalo všech sto senátorů, později ale upřesnila, že jich bylo 99, protože republikán James Inhofe chyběl. Přísahu tak složí dodatečně v nadcházejícím týdnu, jakmile bude v Senátu přítomen.

V Senátu formálně začal proces impeachmentu. Na snímku přichází do Senátu tzv....
Poslanci míří do Senátu v budově Kapitolu ve Washingtonu.

„Slavnostně přísahám, že ve všech věcech týkajících se procesu impeachmentu prezidenta Donalda Trumpa budu jednat nestranně ve shodě s ústavou a zákony. K tomu mi dopomáhej bůh,“ citovala televize CNN text senátorského slibu.

CNN poznamenala, že ačkoli senátoři přísahají, že jako porotci budou uvažovat nestranně, tak již přinejmenším dva republikáni, šéf republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell a Lindsey Graham, předem ohlásili, že nestranní nebudou. McConnell navíc postup v Senátu koordinuje s Bílým domem.

McConnell ještě před odročením dnešní schůze stanovil termíny pro podání písemných prohlášení před úterním začátkem procesu. Do soboty má čas Sněmovna reprezentantů, aby Senátu předložila písemné prohlášení k impeachmentovému procesu, předkládání důkazů či argumentaci. Trumpovi lhůta v této věci uplyne v pondělí. Do úterního poledne místního času (18:00 SEČ), tedy hodinu před začátkem procesu, mohou kongresmani k Trumpovu písemnému prohlášení vznést písemně protiargumenty. 

Součástí procesních příprav bylo i stanovení pravidel důstojného chování. Senátoři během procesních slyšení nesmí spolu hovořit, aby zachovali ticho v sále, nesmí používat telefony a ani jiná elektronická zařízení a předsedu Nejvyššího soudu Robertse musí oslovovat plným titulem. Pokud budou senátoři během procesu jako porotci hlasovat, musí tak učinit vestoje.

Mluvčí Bílého domu Grishamová dění v Kongresu kritizovala. „Po včerejším (podpisu) historické obchodní dohody s Čínou a dnešním schválení USMCA (dohoda o volném obchodu mezi USA, Kanadou a Mexikem) teď demokraté čtou své zešvindlované články impeachmentu, které byly vyrobeny, aby zastavily prezidenta Donalda Trumpa v jeho dalších úspěších ve jménu USA,“ napsala. Dodala, že zatímco Trump pracuje, demokraté „kvičí“. 

16.ledna 2020 v 18:16, příspěvek archivován: 16.ledna 2020 v 21:45

After yesterday’s historic trade deal w China & USMCA passed today, the dems are now reading their sham articles of impeachment, which they manufactured in order to stop @realDonaldTrump from his continued success on behalf of . He’s working - they’re whining.

Sněmovna žalobu na prezidenta vznesla již loni před Vánocemi, případ ale předala Senátu až tento týden ve středu. Sněmovna si ve středu zároveň vybrala sedmičlenný tým kongresmanů v čele s šéfem sněmovního výboru pro zpravodajské služby Adamem Schiffem, který zájmy dolní komory Kongresu bude v senátním procesu hájit.

Žaloba se týká ukrajinské kauzy, kdy šéf Bílého domu podle kongresmanů naléhal na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby Kyjev vyšetřoval Trumpova volebního soka Joea Bidena a jeho syna. K tomu, aby prezidentova vina byla ve 100členném Senátu uznána, je třeba dvoutřetinová většina. Tu demokraté podle analytiků nezískají.

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

Premium

Parkování zadarmo díky fíglu. Stačí si připlatit za vlastní espézetku

Parkuj na modré | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Češi parkující v centru Prahy na takzvaných modrých zónách zkoušejí fígl, jak nezaplatit za parkovné svého auta ani...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Popularizátor vědy, novinář a pedagog Jan Tůma vynalezl v 60. letech výukový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...