9. června 2019 8:37 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V souvislosti s vraždou německého politika byl zadržen mladý muž. Měl je pojit ‚osobní vztah‘

Německá policie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německá policie | foto: Reuters

Berlín Německá policie zadržela mladého muže v souvislosti vraždou vysoce postaveného úředníka místní správy a člena vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) Waltera Lübckeho. Informoval o tom zpravodajský server BBC. Zadržený je „přechodně“ ve vazbě, informovala policie. Jde o „mladšího muže“, kterého s politikem pojil „osobní vztah“, napsal deník Frankfurter Allgemeine Zeitung. Vyšetřovatelé podezřelého zadrželi na základě informací z telefonu zemřelého.

Bezvládné tělo 65letého Lübckeho našel jeden z jeho příbuzných v noci na minulou neděli na terase jeho domu nedaleko Kasselu. V hlavě měl střelnou ránu. Policie vyloučila sebevraždu a v pondělí uvedla, že úředníka někdo z bezprostřední blízkosti zastřelil. Lübcke byl ženatý měl dvě dospělé děti.

Média zpočátku spekulovala o tom, zda čin nebyl politicky motivovaný, protože Lübckemu v minulosti vyhrožovali pravicoví extrémisté. Vyšetřovatelé se ale při pátrání zaměřovali spíše na jeho osobní život.

Lübcke zastával funkci předsedy vládního obvodu Kassel, který zaujímá severní třetinu spolkové země Hesensko. Předseda vládního obvodu, na které se dělí kromě Hesenska i jiné větší spolkové země, není voleným politikem, jmenuje jej zemská vláda.

V čele vládního obvodu, který tvoří správní mezistupeň mezi úřady spolkové země a úřady jednotlivých měst a obcí, stál Lübcke deset let. Několik let byl také za CDU poslancem hesenského zemského sněmu. Jeho překvapivá smrt vyvolala v německých i zahraničních médiích značnou pozornost.

ČTK