Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V Sýrii se i přes příměří opět bojuje

Svět

  10:11
DAMAŠEK - Střety mezi syrskými vládními jednotkami a povstalci vypukly ráno v oblasti u tureckých hranic. Oznámily to agentury s odvoláním na informaci exilové lidskoprávní organizace. Podle ní jde o první vážné narušení příměří, které v zemi začalo platit ve čtvrtek ráno a první den bylo až na výjimky dodržováno.

Syrské jednotky poblíž libanonské hranice. foto: ČTK

Podle syrské organizace pro lidská práva (OSDH) se střety odehrávají na okraji osady Chirbal Džuz na hranicích s Tureckem. Armáda tam předtím údajně rozmístila tanky a obrněná vozidla. Turecká agentura Anadolu potvrdila, že je slyšet střelba z osady Uluyol ležící přes hranici od Chirbal Džuzu.

Příměří, které je jedním z hlavních bodů mírového plánu pro Sýrii zprostředkovaného zvláštním zmocněncem OSN Kofim Annanem, označovali diplomaté od samého počátku za mimořádně křehké. Vláda v Damašku nesplnila předcházející významný bod plánu, když nestáhla z měst vojáky ani těžkou vojenskou techniku.

Křehké příměří
Za test hodnověrnosti závazku syrské vlády dodržovat příměří jsou všeobecně považovány demonstrace, které na dnešek svolala opozice do ulic měst. Jeden z bodů Annanova plánu garantuje právo na pokojné manifestace.

Naprostou nedůvěru v upřímnost syrského prezidenta Bašára Asada i v dodržování příměří dnes otevřeně vyjádřil francouzský prezident Nicolas Sarkozy. "Myslím, a o tom jsme také hovořili včera (čtvrtek) večer s (americkým prezidentem) Barackem Obamou, že je bezpodmínečně nutné rozmístit v Sýrii pozorovatele, přinejmenším proto, abychom věděli, co se tam děje," citovala agentura AFP Sarkozyho prohlášení.

O urychlené vyslání mezinárodního pozorovatelského týmu, který má na dodržování klidu zbraní dohlédnout, požádal Annan Radu bezpečnosti OSN. Tým pozorovatelů může být vyslán jedině na základě rezoluce RB, o jejím návrhu jednali členové rady ve čtvrtek večer. Zástupci 15 členů RB OSN se mají znovu sejít dnes v 17:00 SELČ, aby se pokusili dosáhnout dohody o znění rezoluce a následně o ní hlasovat.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!