12. dubna 2016 10:27, aktualizováno  16:11 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Sýrii se zřítil ruský vrtulník, oba piloti zahynuli

Příbuzní vítají ruské piloty po návratu ze Sýrie (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Příbuzní vítají ruské piloty po návratu ze Sýrie (ilustrační snímek). | foto: ČTK

DAMAŠEK/MOSKVA V Sýrii spadl poblíž Homsu vrtulník ruské armády. Podle agentury RIA Novosti zahynuli dva členové posádky a jejich těla byla evakuována na leteckou základnu. Podle RIA Novosti, která čerpala z informace ruského ministerstva obrany, vrtulník nebyl sestřelen.

Tuto verzi potvrdil i mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, který řekl, že příčinou nehody byly technické problémy. Incident se stal v noci na úterý.

„Dva členové posádky zemřeli. Při záchranné vyhledávací operaci byla jejich těla evakuována a jsou na letecké základně Hmímím. Vrtulník nebyl terčem palby,“ stojí v oznámení ministerstva obrany.

Sedm mrtvých

Rusko po úterní nehodě ztratilo od loňska v Sýrii sedm vojáků, z nichž jeden podle armády spáchal sebevraždu. Rusko vyslalo své letectvo do Sýrie loni v září a letos v březnu nařídil prezident Vladimir Putin část kontingentu stáhnout. Rusové, kteří v Sýrii zůstali, pomáhají syrské armádě v boji proti radikálům.

Ačkoli od konce února platí v Sýrii příměří, v minulých dnech byly boje ve značné síle obnoveny v okolí Aleppa, v provincii Latákíja a také v Hamá. Tento týden mají být v Ženevě obnoveny mírové rozhovory a jejich koordinátor Staffan de Mistura na pondělním jednáním v Damašku žádal syrskou vládu, aby se zasadila o udržení klidu zbraní. Syrský premiér Vaíl Halkí o víkendu oznámil, že syrská armáda chystá ofenzivu k dobytí Aleppa a že při ní bude pomáhat ruské letectvo.

Ruské ministerstvo obrany dnes oznámilo, že za posledních 24 hodin bylo příměří porušeno v sedmi případech. Šest z nich připadá na západní provincii Latákíja a jeden na Homs. V Latákíji prý na syrské vojáky útočí skupina Ahrár aš-Šám. Jde o jednu z nejsilnější povstaleckých skupin, která je však zastoupena v mírových jednáních, ačkoli ji Damašek považuje za teroristickou.

Natěšení Ruskové čekají na návrat prvních „svých“ vojáků ze Sýrie.
Slavnostní přehlídka po návratu prvních ruských vojáků ze Sýrie.

Náměstek syrského ministra zahraničí Fajsal Mikdád v rozhovoru s agenturou TASS řekl, že vojenské akce u Halabu jsou přípravou na další ofenzivu proti teroristům v Rakce a Dajr az-Zauru, tedy v provinciích ovládaných organizací Islámský stát (IS).

Obavy Francie a Íránu

O osud příměří v Sýrii dnes projevila obavy Francie a také spojenec Damašku Írán. Podle mluvčího francouzského ministerstva zahraničí Romaina Nadala syrská vládní ofenziva v Aleppu a také ve Východní Ghútě u Damašku příměří ohrožuje. Nadal řekl, že vláda a její spojenci ponesou „odpovědnost za humanitární krizi a neúspěch syrských rozhovorů“.

Náměstek íránského ministra zahraničí Hosejn Amír Abdolláhján po de Misturových jednáních v Teheránu řekl, že porušování příměří může ohrozit mírové rozhovory. Sdělil k nim, že se Teherán raduje z toho, že se blíží „politické řešení krize“ v Sýrii. Írán až minulý týden přiznal, že do Sýrie poslal své vojáky a že čtyři z nich přišli o život. Dosud se uvádělo, že v Sýrii jsou členové revolučních gard a íránští vojenští poradci.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz