Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Syrská armáda v noci vraždila, zabila nejméně 33 lidí

Svět

  15:52aktualizováno  20:35
BEJRÚT - Syrské vládní síly ostřelovaly několik měst v Sýrii. Zabito bylo podle Syrské organizace lidských práv (OSDH) celkem nejméně 33 lidí, většinou civilistů, napsala agentura Reuters. Boje mezi povstalci a armádou zasáhly už i pobřežní oblast v provincii Latákíja, která podle OSDH přestala být bezpečnou zónou.

Jeden z domů vypálených syrskou armádou u města Hamá foto: Reuters

Do konfliktu je od nynějška zapojena celá země, zdůraznil podle agentury AFP šéf OSDH Ramí Abdar Rahmán.

Nejméně 18 lidí, z toho devět žen a tři děti, bylo podle syrské exilové opozice zabito dnes za svítání při armádní střelbě proti kolébce syrského povstání, městu Dará.

ČTĚTE TAKÉ:

Šest civilistů zahynulo při silné palbě na dvě čtvrti města Homs, už zdevastovaného při násilnostech z minulých měsíců. Další oběti byly hlášeny také z města Al-Hafa, které se provládní síly už čtyři dny snaží znovu dobýt.

O noci nejhoršího bombardování a explozí od vypuknutí protestů proti režimu prezidenta Bašára Asada před 15 měsíci hovoří podle agentury AP obyvatelé Damašku. Během bezmála 12 hodin bojů mezi povstalci a armádou začaly podle svědků vládní tanky poprvé střílet v damašských ulicích. Zabiti byli údajně nejméně čtyři lidé.

Násilí v Damašku

Násilí v Damašku znamená podle AP dramatický posun, dosud byla totiž situace v metropoli oproti jiným syrským městům poměrně klidná. Damašek a Halab na severu Sýrie jsou pevně v rukou Asadových bezpečnostních sil.

"Včerejšek (pátek) znamenal bod obratu v konfliktu," citovala AP opozičního aktivistu Maase Šamího z Damašku. "V Damašku byly několikahodinové boje.

Bitva se nyní odehrává v Damašku." Sýrie zažila v posledních týdnech dva velké masakry civilistů. Ve středu bylo v obci Al-Kubair u Hamá povražděno údajně 80 civilistů, o dva týdny dříve šokoval svět masakr ve městě Húlá, kde bylo zabito 108 lidí. Opozice masakry připisuje provládním milicím, vláda naopak teroristům. Další desítky Syřanů mezitím zemřely při jiných násilnostech a bojích.

"Byl cítit zápach spáleného masa"

Pozorovatelé OSN, kteří v pátek navštívili místo údajného středečního masakru, našli známky krveprolití v některých domech i stopy po vládních silách.

Vyjádření Ruska:

Rusko nedá v Radě bezpečnosti OSN souhlas k použití síly proti Sýrii. Prohlásil to ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, který zároveň tuto možnost označil za katastrofický scénář.

V zájmu ukončení krveprolévání v Sýrii naléhavě vyzval k uspořádání mezinárodní mírové konference, jejímž cílem prý musí být prosazení mírového plánu zmocněnce OSN Kofiho Annan.

V prohlášení pozorovatelů se uvádí, že vesnice byla prázdná, a tak pozorovatelé nemohli hovořit se svědky událostí.

Poblíž ale byla ozbrojená vozidla a některé domy byly poškozeny raketami, granáty a palbou z těžkých zbraní, jimiž disponuje jen syrská armáda.

"Uvnitř některých domů byla vidět krev na zdech a na podlaze," uvádí se v prohlášení. "Před domy stále hořel oheň a byl cítit silný zápach spáleného masa," uvádí se dále v textu.

Okolnosti útoku jsou však nadále nejasné. OSN rovněž nemůže potvrdit totožnost a počet obětí.

Vláda nedodržuje příměří vyjednané Kofi Annanem

V Sýrii působí asi tři stovky pozorovatelů OSN, kteří dohlížejí na příměří uzavřené mezi prezidentem Bašárem Asadem a povstalci 12.dubna za zprostředkování zvláštního zmocněnce Kofiho Annana. Příměří však nebylo nikdy dodržováno.

Podle SOHR bylo v Sýrii během téměř 15 měsíců protivládního povstání zabito více než 13 400 lidí, většinou civilistů.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

V tureckém Istanbulu se sešla Syrská národní rada (SNC), která stojí v čele syrské exilové opozice, aby vybrala nového vůdce poté, co minulý měsíc podal demisi dosavadní šéf SNC Burhán Ghajlún. K demisi ho přiměla vlna kritiky, že nechal skupinu Islámské bratrstvo zaujmout příliš vysoké postavení v rámci SNC.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!