Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Tanzanii vznikla jednotka, která má vypátrat homosexuály. Hrozí jim i doživotí

Svět

  18:15aktualizováno  19:32
Dáresalám - Guvernér provincie Dáresalám v Tanzanii Paul Makonda oznámil sestavení operační skupiny, jejímž úkolem je pátrat po homosexuálech a zatýkat je. Podle guvernéra začne operovat od příštího týdne, napsal web zpravodajské společnosti BBC. Avizovaný hon na homosexuály ve čtvrtek odsoudila lidskoprávní organizace Amnesty International (AI), která postup považuje za nebezpečný.
Barvy duhy, oficiální symbol LGBT komunit

Barvy duhy, oficiální symbol LGBT komunit foto: Reuters

„Dostaly se ke mně informace o přítomnosti řady homosexuálů v naší provincii,“ prohlásil Makonda na tiskové konferenci na začátku týdne. „Tito homosexuálové se tím chlubí na sociálních sítích. Od této chvíle až do neděle mi hlaste jejich jména. Můj tým se pustí do díla v pondělí,“ pokračoval.

Podle BBC je v Tanzanii homofobní rétorika na vzestupu od roku 2015, kdy nastoupil k moci prezident John Magufuli. Jeho věrný stoupenec Makonda uvedl, že počítá s kritikou od některých zemí kvůli odsuzování homosexuality. „Raději rozhněvám tyto země, než abych si pohněval Boha,“ řekl.

Podle guvernéra bude speciální jednotku tvořit 17 pracovníků komunikačního úřadu, policistů i mediálních pracovníků, napsala BBC. Tým bude prohledávat sociální média s cílem vystopovat a zatknout páry osob stejného pohlaví. Makonda později prohlásil, že od veřejnosti již dostal tisíce zpráv se jmény více než stovky údajných gayů.

Projevy homosexuality jsou v Tanzanii nezákonné a gayové a lesby jsou nuceni svou sexuální orientaci skrývat. Agentura AFP vysvětluje, že lidé s menšinovou orientací v této východoafrické zemi čelí minimálnímu trestu ve výši 30 let odnětí svobody, odsouzeni ale mohou být i na doživotí.

„Je politováníhodné, že Tanzanie zvolila takto nebezpečný způsob, jak přistupovat k již marginalizované skupině osob,“ komentoval krok guvernéra Dáresalámu regionální ředitel AI Joana Nanyuki. „Tento nápad by měl být okamžitě opuštěn, protože pouze zvýrazňuje nenávist,“ dodal.

Agentura Reuters napsala, že Makondovo oznámení vyvolalo paniku a strach mezi tisícovkami leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů žijících v Tanzanii. Někteří zástupci komunity LGBT prý uvedli, že se bojí vyjít na ulici nebo že pro obavy z okamžitého zatčení opustili své domovy. Mladý homosexuál Nathan řekl, že razie a zatýkání v Dáresalámu už začaly, Reuters však ihned nedokázal pravdivost tohoto tvrzení ověřit.

„V pondělí jsem opustil své bydliště a od té doby se různě přesouvám. Neustále se ohlížím přes rameno, jestli po mně někdo nejde,“ vylíčil 24letý Nathan. V komunitě gayů podle něj nyní panuje obrovské napětí, a to nejen v Dáresalámu.

Reuters uvádí, že tvrdé zákony proti homosexuálům dosud byly v Tanzanii vymáhané jen zřídka. Tanzanie prý měla pověst tolerantnější země než například sousední Uganda, situace se však zhoršila po nástupu Magufuliho. Ten loni v létě prohlásil, že homosexualitu neschvalují ani krávy. Zákony kriminalizující vztahy s osobami stejného pohlaví platí ve většině afrických zemí, přičemž tresty za ně se pohybují od odnětí svobody až po trest smrti.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat