21. března 2015 10:43, aktualizováno  15:19 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Tatrách po pádu zemřel český horolezec, další utrpěl vážná zranění

Výstup horolezců skončil tragicky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výstup horolezců skončil tragicky | foto: www.hzs.sk

BRATISLAVA Jeden český horolezec zemřel a další utrpěl vážná zranění po pádu při výstupu na horu Lomnický štít ve Vysokých Tatrách. Informovala o tom slovenská horská služba.

Záchranáře v sobotu časně ráno kontaktovali polští horolezci, kteří našli těla dvou Čechů ve Skalnaté dolině. Na místo byli vrtulníkem dopraveni lékař a horští záchranáři. 

„Žel jeden z dvojice (horolezců) utrpěl při pádu zranění neslučitelná se životem a druhý horolezec byl po poskytnutí neodkladné lékařské péče ve vážném zdravotním stavu letecky transportován do nemocnice,“ uvedli záchranáři.

Mluvčí nemocnice v Popradu Sylvia Galajda řekla, že zraněný horolezec po hospitalizaci komunikoval s lékaři. Bližší informace o jeho zdravotním stavu ale neuvedla s odůvodněním, že pacient k tomu nedal souhlas.

Nebezpečné Tatry

Příčiny neštěstí nejsou podle horské služby známé. Oba čeští horolezci lezli v jihovýchodní stěně Lomnického štítu, který je oblíbeným cílem také turistů kvůli tomu, že hora je přístupná lanovkou ze Skalnatého plesa.

Tento měsíc jde o druhý smrtelný úraz českých horolezců ve Vysokých Tatrách. Před dvěma týdny pád v nejvyšším slovenském pohoří nepřežil dvaapadesátiletý Čech. Češi patří ve Vysokých Tatrách k nejpočetnější skupině návštěvníků.

ČTK, Lidovky.cz