25. prosince 2017 18:18, aktualizováno  19:58 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Tatrách zahynuly na různých místech dvě Češky. Jeden muž je v kritickém stavu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 5Diskuse
Vysoké Tatry (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vysoké Tatry (ilustrační foto). | foto: HZS.sk

PRAHA Dvě české turistky ve věku 25 a 23 let v pondělí přišly o život ve Vysokých Tatrách při dvou různých neštěstích. Čtyřiadvacetiletý turista, rovněž z České republiky, utrpěl vážná zranění a je v kritickém stavu. Oznámila to Horská záchranná služba (HZS).

Pětadvacetiletá turistka dopoledne uklouzla na zledovatělém povrchu a padala několik set metrů do Malé Studené doliny. Utrpěla při tom zranění neslučitelná se životem, ani rychlý zásah záchranářského vrtulníku už jí nemohl pomoci.

Dvojice turistů - třiadvacetiletá žena a čtyřiadvacetiletý muž - se ve výšce přibližně 1900 metrů nad mořem zřítila ze zledovatělé turistické stezky vedoucí na Slavkovský štít (2542 metrů n.m.). Muž podle záchranářů utrpěl vážná zranění hlavy, byl v bezvědomí a v kritickém stavu, než jej letecky přepravili do nemocnice v Popradu. Třiadvacetileté turistce už ale pomoct nedokázali.

Ze záchranných akcí v Tatrách na Boží hod.
Ze záchranných akcí v Tatrách na Boží hod.

Během tragického prvního svátku vánočního museli horští a letečtí záchranáři pomoci také slovenské lyžařce, která si při dlouhém pádu na sjezdovce z Lomnického sedla přivodila vážná poranění tváře a končetin. Pomohli také pětatřicetiletému slovenskému turistovi, který rovněž uklouzl a po dlouhém pádu v Malé Studené dolině si stěžoval na bolesti trupu a břicha.

Ve švýcarských Alpách zabíjely laviny

Vánoční svátky se bez obětí neobešly ani ve švýcarských Alpách. V lavinách tam v uplynulých dnech zahynuli tři lidé, v pondělí to oznámila tamní policie. Jednou z obětí je jednatřicetiletý Francouz, kterého smetla lavina v sobotu v kantonu Graubünden na východě země při výstupu na horu Glattwang. Jeho tělo bylo nalezeno v neděli v hloubce tři metry pod sněhem.

V sobotu zasáhla lavina také skupinu tří osob v kantonu Valais na jihu země. Skupina se vydala mimo sjezdovku, jedna Švýcarka svým zraněním podlehla.

Další lavina se utrhla v pondělí také ve Valais. Zasáhla Švýcara z pětičlenné skupiny turistů. Přestože ho ostatní rychle lokalizovali a vyhrabali, přivolaní záchranáři už mu nemohli pomoci.

Letos už zemřelo ve slovenských horách nejméně šest Čechů

Výběr smrtelných úrazů českých horolezců a turistů na Slovensku v posledních pěti letech: 

26. února 2013 - Český horolezec zemřel pod lavinou ve Vysokých Tatrách. Pětašedesátiletý muž podle horské služby ve vysokohorském terénu sněhovou masu sám uvolnil.

23. března 2013 - Český turista a slovenský horský vůdce zemřeli v lavině ve Vysokých Tatrách. Obě těla našli záchranáři v noci na 24. března pod horou Satan.

23. prosince 2013 - Policisté ukončili pátrání po šestatřicetiletém horolezci Jaroslavu Žilinském z Hradce Králové. Pohřešovaný muž byl nalezen mrtvý v Tatrách.

17. března 2014 - Český turista nepřežil pád laviny ve Vysokých Tatrách.

22. března 2014 - Český horolezec spadl při horském výstupu ve Vysokých Tatrách. Neštěstí se stalo v dolině nad Vareškovým plesem.

19. srpna 2014 - Dvaaosmdesátiletý český turista nepřežil asi 100 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách. Muž se zřítil do údolí při sestupu z Chaty pod Rysy.

7. března 2015 - Dvaapadesátiletý český horolezec nepřežil pád při výstupu na horu Tupá ve Vysokých Tatrách, informovala slovenská horská služba.

21. března 2015 - Jeden český horolezec zemřel a další utrpěl vážná zranění po pádu při výstupu na horu Lomnický štít ve Vysokých Tatrách.

23. července 2015 - Dvojici českých turistů zasáhl během túry v Malé Fatře blesk. Třiačtyřicetiletá žena podlehla vážným zraněním na místě, jejímu manželovi se nic vážnějšího nestalo.

20. června 2016 - Český turista zemřel po pádu ve Vysokých Tatrách. Sedmdesátiletý muž uklouzl při sestupu z Chaty pod Rysy a padal několik desítek metrů z turistické stezky směrem do údolí k Žabím plesům, při tom si poranil hlavu.

26. července 2016 - Šestatřicetiletý muž k Kroměříže nepřežil zásah bleskem v Západních Tatrách. Neštěstí se stalo, když se pohořím přehnala nečekaná prudká bouře.

12. listopadu 2016 - Z výšky 200 metrů se ve Vysokých Tatrách zřítil český turista v sedle Váhy nedaleko vrcholu Rysy. Muž byl po pádu ze skály při vědomí, ale utrpěl vážná poranění hlavy. Jeho život se už nepodařilo zachránit.

20. září 2017 - Ve Vysokých Tatrách se ztratil český turista, který vyrazil na túru ze Štrbského plesa. Záchranáři našli jeho tělo po pěti dnech pod vrcholem hory Mlynické Solisko.

29. září 2017 - Český horolezec nepřežil pád ve Vysokých Tatrách. Třiačtyřicetiletý muž spadl z asi 30 metrů nad Ledovým plesem ve Zlomiskové dolině.

25. listopadu 2017 - Dvojice českých skialpinistů zahynula v Nízkých Tatrách. Sedmačtyřicetiletá žena a šedesátiletý muž nepřežili noc, podlehli následkům vyčerpání a podchlazení během špatného počasí.

25. prosince 2017 - Dvě české turistky zahynuly ve Vysokých Tatrách při dvou různých neštěstích, další český turista je podle záchranářů v kritickém stavu.

ČTK
  • 5Diskuse
Kanceláře 1000m2, Hloubětín
Kanceláře 1000m2, Hloubětín

Kolbenova, Praha 9 - Hloubětín, okres Praha
150 000 Kč/měsíc